جراحی بینی یا رینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که اندازه ، شکل و ساختار بینی شما را تغییر می دهد ؛ این روند جراحی می تواند قوز برجسته بینی را کاهش داده ، نوک پهن بینی را باریک کرده ، پل کج بینی را صاف کرده یا بینی را با بقیه ویژگی های صورت ، متناسب تر نماید  ؛ این روند می تواند به شما کمک کند تا تنفس راحت تری داشته باشید. در این مقاله با دکتر محبی ، بهترین جراح پلاستیک بینی و صورت در تهران ، همراه باشید.

مزایا و معایب رینوپلاستی چیست ؟

 • این جراحی ، می تواند با متناسب نمودن بینی با سایر بخش های صورت ، ویژگی های صورت را متوازن نماید.
 • اگر سال ها از انسداد بینی ، رنج برده اید ؛ نتایج خوب حاصل از این روند ، می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کند.
 • رینوپلاستی ، یک روند جراحزیبایی سرپایی می باشد ؛ بنابراین ، شما می توانید همان روز جراحی ، به منزل بازگردید.
 • ریکاوری ، چندان دردناک نیست ؛ بیشترین چیزی که در این دوره شما را آزار می دهد ، احساس گرفتگی بینی ، می باشد.
 • وقتی با این روند ، بافت ساختاری بینی درمان می شود ؛ رینوپلاستی فانکشنال ، می تواند به رفع مشکلات تنفسی کمک کند.

معایب جراحی بینی چیست ؟

 1. این جراحی ، نسبتاً گران بوده و شرکت بیمه ، هزینه های جراحی را پوشش نمی دهد.
 2. شما حداقل برای 14 روز بعد از روند ، تورم و کبودی را تجربه خواهید کرد.
 3. در طول ریکاوری اولیه ، برخی بیماران ، حالت تهوع ، استفراغ و گلو درد را تجربه می کنند.
 4. مشاهده نتایج نهایی ، گاهی به یک سال زمان دارد.

جراحی بینی

چه کسانی داوطلبین ایده الی برای جراحی بینی محسوب می شوند ؟

به گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، رینوپلاستی ، سومین جراحی زیبایی مشهور جهان است که در آن هر ساله ، بیش از  200000 نفر این روند را انتخاب می کنند.

فاکتورهای زیادی در تعیین داوطلبی شما برای این روند دخیل می باشند ؛ این فاکتورها عبارتند از :

 • موضوعات زیبایی و ساختاری که به دنبال تغییر آن ، هستید.
 • بودجه شما
 • و اینکه آیا شما می توانید دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید یا خیر.

ویژگی های صورت باید قبل از جراحی بینی ، به بلوغ رسیده و کامل شود ؛ بنابراین نوجوانان باید حداقل تا 17 سالگی ، دست نگه دارند.

جراحی بینی

فرق بین جراحی بینی باز و بسته چیست ؟

دو نوع دستاورد اصلی جراحی بینی ، وجود دارد : باز و بسته ؛ تفاوت اصلی بین رینوپلاستی باز و بسته ، این است که در رینوپلاستی باز ، یک برش کوچک در زیر بینی ( که ستونچه نامیده می شود ) ایجاد می گردد ؛ در رینوپلاستی بسته ، تمام برش ها در داخل بینی ، ایجاد می شوند.

این برش ، معمولاً به خوبی پنهان می شود و تنها در صورتی دیده می شود که شما ، سرتان را به عقب بلند کنید ؛ مهارت جراح بینی ، مهم ترین فاکتور در دستیابی به نتایج خوب است ؛ در جراحی بینی باز ، پزشک می تواند ساختار بینی را بهتر دیده و تغییرات دقیق تری را در ساختارهای بینی ایجاد نماید.

به منظور اطلاع از دستورالعمل های بعد از جراحی رینوپلاستی که توسط دکتر محبی توصیه شده اند ، می توانید به مقاله مربوطه در سایت ، مراجعه نمایید.

نکته لازم به ذکر در این باره می باشد که دکتر محبی ، تامپونی از جنس سیلیکون درون بینی به منظور بهبود تنفس قرار می دهند و از تامپون معمولی ، استفاده نمی کنند.

رینوپلاستی اندونیزال : یک دستاورد بسته

در دستاورد رینوپلاستی بسته ، که رینوپلاستی اندونیزال (داخل بینی) نیز نامیده می شود ، تمام برش های جراحی در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند. هر چند برش های موازی تقریباً نیمی از پوشش داخلی سوراخ های بینی را احاطه می کنند، ولی هیچ برش بیرونی ایجاد نشده و همین امر، باعث می شود که هیچ جای زخم بیرونی در پایان روند جراحی، برجای نماند.

با توجه به اینکه در این تکنیک، برش ها در هر سوراخ بینی به طور مجزا ایجاد می شوند و به هم متصل نمی شوند، امکان کنار زده شدن پوست بینی وجود نداشته و در نتیجه قرار دادن پوست بینی در موقعیت جدید، اندکی دشوار خواهد بود. در این تکنیک به دلیل اجتناب از ایجاد برش خارجی، محدودیت های فنی در خصوص میزان دسترسی به ساختار داخلی بینی، وجود خواهد داشت.

رینوپلاستی اکسترنال : یک دستاورد باز

بر خلاف رینوپلاستی بسته، دستاورد رینوپلاستی اکسترنال یا باز، از یک برش کوچک به نام برش ترانس کلومرال برای متصل نمودن برش های ایجاد شدن در سوراخ های چپ و راست بینی، استفاده می شود. به واسطه ایجاد این برش 4 الی 5 میلی متری، می توان پوست بینی را ( مثل کاپوت ماشین) کنار زده و ساختار اسکلتی بخش پایینی بینی را مشاهده نمود. علاوه بر مشاهده مستقیم کل چارچوب بینی، مولفه های مجزا، یک به یک بررسی شده و در موقعیت استاندارد، قرار داده می شوند.

درباره برش ترانس کلومرال

یکی از مهم ترین جنبه های فنی استفاده از رینوپلاستی باز، استفاده از بخیه های بسیار دقیق در مرحله بستن برش ترانس کلومرال می باشد. زمانیکه این برش با بخیه های صحیح بسته شود، عملاً هیچ اثری از جای زخم باقی نمانده و برآمدگی در اسکار ایجاد نمی شود.

جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

بینی ، می تواند به دلیل آناتومی تداخل پذیر پیچیده ای که دارد ، دارای دامنه گسترده ای از شکل های مختلف باشد ؛ استخوان های بینی ، سپتوم ، غضروف های آلار فوقانی و جانبی ، گروه متنوعی از شکل های بیرونی بینی را خلق می نمایند.

یکی از بخش هایی که دارای بیشترین تنوع پذیری در شکل های آناتومیکی می باشد ، نوک بینی است که تلاقی غضروف های آلار تحتانی و سپتوم ، در آن شکل می گیرد ؛ تفاوت در شکل و اندازه این سه ساختار ترکیب شده با ضخامت پوست پایه ، بینی هر فرد را تقریباً مثل اثر انگشت ، به یک ویژگی منحصر به فرد برای صورت هر شخصی تبدیل می کند.

علیرغم منحصر بفرد بودن بینی هر شخص ، این اندام را می توان در چندین گروه ، دسته بندی کرد ؛ یکی از آن ها بینی گوشتی ، می باشد ؛ در ساده ترین بیان ، می توان این نوع بینی را به عنوان بینی با ویژگی های آناتومی غیر عادی غضروف آلار پایینی ، پوست ضخیم یا ترکیبی از هر دو تعریف نمود.

در درمان بینی گوشتی ، دستاورد باز ، معمولاً برای به حداکثر رساندن مانور مورد نیاز برای ایجاد تغییرات الزامی ، اولویت داده می شود.

یکی از اساسی ترین مانورها در جراحی بینی گوشتی ، اصلاح غضروف این نوع بینی می باشد که پیرایش بیش از حد آن باید مورد اجتناب قرار گیرد ؛ اگر غضروف زیادی در این نوع بینی تراش داده شود ، ساختار غضروف ضعیف شده و فرو می پاشد و نتیجه کاملاً بر عکسی را بر جای می گذارد ؛ علاوه بر کاهش پهنای غضروف آلار ناحیه تحتانی بینی ، برای کمک به مشخص شدن بخش میانی و برجسته شدن آن در پوست نوک بینی در ناحیه مرکزی ، این غضروف باید تقویت شود ؛ در اینجا است که نوار ستونچه غضروف ، مفید واقع می شود.

ویژگی های بینی گوشتی چیست ؟

 1. غضروف نامشخص
 2. قدرت کم غضروف
 3. پوشش بافت نرم سنگین
 4. پوست بینی ضخیم

جراحی بینی

مزایای جراحی بینی گوشتی چیست ؟

خبر خوب این است که اگر شما از بینی گوشتی خود ناراضی هستید ، مجبور نیستید ، برای همیشه با این بینی به زندگی خود ادامه دهید ؛ به مدد پیشرفت های چشمگیر در جراحی پلاستیک ، این نقص را می توان در دستان هنرمند متخصص رینوپلاستی با تجربه ، تقریباً به سرعت درمان نمود ؛ برخی مزایای جراحی بینی گوشتی ، عبارتند از :

 • بدست آوردن اعتماد به نفس

رینوپلاستی ، اعتماد به نفس شما را تقویت کرده و با تغییر دادن چهره شما ، نگاه تان را به زندگی و دنیا تغییر می دهد.

 • سرپایی بودن درمان

بیشتر بیماران از شنیدن این خبر که جراحی رینوپلاستی ، تنها در حداکثر سه ساعت تکمیل می شود و بعد از روند ، می توانند به منزل بازگشته و نیازی به ماندن در بیمارستان نمی باشد ، شگفت زده می شوند.

 • تغییر ظریف و موشکافانه

هدف از رینوپلاستی ، تغییر دادن کامل بینی یک فرد نمی باشد ؛ بلکه هدف اصلی ، ارتقا دادن ویژگی هایی است که از قبل در بینی فرد وجود داشته است ؛ بعد از قرار گرفتن تحت جراحی ، تغییرات ایجاد شده در بینی باید ظریف بوده و در عین حال ، اصلاحات مثبتی را در چهره فرد ایجاد کرده باشد.

جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

شکل بینی ، به خصوص پل بینی شما ، زیبایی صورت تان را به ویژه از نیم رخ ، تحت تاثیر قرار می دهد.

یک بینی با یک قوز برآمده در مرکز پل آن ، خصوصاً در زمان نگاه کردن به آن از پهلو ، بارزتر است ؛ این قوز ، می تواند جنبه ژنتیکی داشته یا در اثر آسیب دیدگی در بینی که به شکل صحیح ، بهبود پیدا نکرده است ؛ نمایان شده باشد.

قوز واقع در بخش فوقانی پل بینی ، اغلب استخوانی می باشد ؛ در حالی که قوز واقع در قسمت پایین تر ، عمدتاً از غضروف تشکیل شده است.

روند جراحی بینی استخوانی

قوز بینی یکی از بارزترین مشخصه ها در بینی های استخوانی ، می باشد ؛ به طور کلی ، درمان قوز بینی ، فرایند بسیار پیچیده ای نیست ؛ در این روند ، تنها برآمدگی بینی ، تراش داده شده و پل بینی صاف می شود.

این جراحی ، شامل کار کردن بر روی استخوان های ظریف و غضروف می باشد ؛ از این رو ، انتخاب یک جراح بینی بسیار با تجربه ، الزامی است ، چون اگر این جراحی ، به درستی انجام نشود ؛ می تواند موجب ایجاد مشکلات بسیاری ؛ از جمله مشکلات تنفسی شود.

به علاوه ، وقتی قوز بینی تراش داده می شود ، ارتفاع پل بینی ، کوتاه تر می شود ؛ بنابراین ، این شانس برای بیمار فراهم می شود که همزمان با صاف شدن پل بینی ، زیبایی کلی بینی نیز ارتقا یابد.

جراحی بینی

تکنیک های استفاده شده برای جراحی بینی استخوانی

دو روش برای درمان رینوپلاستی بینی ، وجود دارد – روش باز و روش بسته.

جراحی بینی استخوانی چقدر طول می کشد ؟

جراحی بینی ، معمولاً به 1 تا 2 ساعت زمان نیاز داشته و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

نتایج جراحی بینی چه زمان قابل رویت است ؟

تورم و کبودی اصلی حاصل از رینوپلاستی ، تا 1 هفته ماندگار است ، ولی نتایج واقعی و نهایی بعد از 1 سال ، نمایان خواهد شد.

به منظور پشتیبانی از شکل بینی جدید شما ، بر روی آن اسپلینت قرار داده می شود که معمولاً بعد از 1 هفته ، برداشته می شود.

زمان واقعی ریکاوری در میان بیماران مختلف ، متفاوت بوده و به موضوعاتی ؛ از قبیل وضعیت سلامت و واکنش به بهبود ، وابسته است.

زمانی که شما با یک جراح ماهر کار می کنید ، می توانید موفقیت جراحی را صرف نظر از نوع بینی که صاحب آن هستید ، تضمین نمایید.

جراحی بینی طبیعی

شما به فکر انجام جراحی بینی ، هستید ؛ ولی از این هراس دارید که بینی تان بعد از جراحی ، شکلی غیر طبیعی داشته باشد و بدتر از بینی فعلی تان به نظر برسد.

نگران نباشید ؛ یک جراح بینی خوب و ماهر ، قادر است بینی طبیعی را که در آرزوی داشتن آن هستید ، برای تان خلق کند.

البته شما نقش مهمی را در رینوپلاستی خودتان ایفا می کنید ؛ اگر می خواهید از رموز داشتن یک بینی طبیعی ، آگاه شوید در ادامه با ما باشید.

با جراح بینی تان صادق باشید ؛ همه چیز از تاریخچه کامل پزشکی گرفته تا اهداف زیبایی تان را برای پزشک بازگو کنید ؛ هر قدر در طول جلسه مشاوره این اطلاعات را بیشتر برای پزشک خود فاش کنید، پزشک تان نیز می توان درک بهتری از سلامت ، نیازها و دغدغه های شما داشته باشد.

بینی جدیدتان را آگاهانه انتخاب کنید ؛ جراحان زیبایی بینی قادراند تغییرات متنوعی را در بینی شما ایجاد کنند ؛ آن ها می توانند پل بینی شما را صاف کنند ، بینی کج را صاف کنند ، طول نوک بینی را کاهش دهند ، اندازه و شکل نوک بینی را تغییر دهند ، اندازه کلی بینی را تغییر دهند و تقارن را در بینی ، خلق نمایند.

اهداف رینوپلاستی خود را بر اساس برجسته ترین دغدغه هایتان و آنچه از نظر زیبا شناختی جذاب تر به نظر می رسد ، انتخاب کنید.

به دستورالعمل های قبل از جراحی بینی ، توجه کنید ؛ موفقیت شما در داشتن یک جراحی بینی طبیعی ، تا حدی به شیوه دنبال کردن دستورالعمل های قبل از جراحی ، وابسته است ؛ قبل از رینوپلاستی ، شما باید تست های آزمایشگاهی را انجام دهید ، از مصرف برخی داروها خودداری کرده ، سیگار کشیدن را ترک کرده و منزل خود را با فراهم آوردن آیتم هایی مورد نیاز برای ریکاوری ؛ از قبیل مواد غذایی مفید و مکان راحت برای استراحت ، تجهیز کنید.

جراحی بینی

عمل بینی طبیعی

پس از روند ، جراح بینی شما فهرستی از دستورالعمل های مهم که بر روی ریکاوری شما تاثیر گذار خواهد بود را ارائه می دهد ؛ آن ها را کلمه به کلمه دنبال کنید ، چون آن ها حاوی اقدامات مهمی برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی ، می باشند.

به شما آموزش داده می شود که چگونه در طول ریکاوری از بینی تان مراقبت کنید ، چه زمان داروها را مصرف کنید و چه زمان در جلسات فالوآپ شرکت کنید.

اهداف منطقی را تعیین کنید ؛ رضایت از بینی جدیدتان تا حدی به تصمیم گیری برای انجام جراحی بینی بر اساس انتظارات منطقی می باشد.

بینی جدید شما ، بخصوص اگر شما با مشکلات اعتماد به نفسی دست به گریبان هستید که از مشکلات دیگر منشاء می گیرد ، احتمالاً تغییری در زندگی شما خلق نخواهد کرد ؛ بینی طبیعی جدید شما ، قطعاً می تواند ویژگی های صورت شما را ارتقا داده و توازن را به صورت شما بازگرداند ، ولی نمی تواند تمام مشکلات شما را حل کند.

جراح بینی طبیعی

جراح بینی ، توضیحات لازم را درباره احتمالات امکان پذیر و اینکه چگونه می تواند طبیعی ترین بینی را در صورت شما خلق نماید ، در اختیارتان قرار می دهد ؛ این وظیفه شما است که بر روی موضوعات اصلی که مانع راضی و خشنود بودن شما از این تغییر می شود ، کار کنید.

در جراحی بینی طبیعی ، تناسبات صورت و با توجه به اینکه از زاویه عمودی ، بینی یک سوم صورت را به خود اختصاص داده و دو سوم باقی مانده دیگر به پیشانی و قسمت تحتانی صورت تعلق دارد ، در نظر گرفته می شود ؛ در یک نگاه افقی ، پهنای بینی در پایه ، باید تقریباً با فاصله بین چشم ها برابر باشد ؛ جراح بینی در طراحی بینی طبیعی ، این تناسبات را برای شما توصیح داده و به شما نشان می دهد که بینی تان بعد از جراحی ، چگونه به نظر خواهد رسید.

تنها یک شکل بینی ، وجود ندارد که بتواند برازنده تمام صورت ها باشد ؛ جراح ، باید تمام تلاش خود را برای یافتن طبیعی ترین بینی برای بیمار به کار ببندد ؛ بهترین نتیجه زمانی ، حاصل می شود که بیمار در پایان جراحی از بینی خود رضایت کامل را داشته و بگوید که بینی جدید من آنچنان طبیعی است که انگار از همان ابتدا ، با همین بینی متولد شده بوده ام.

جراحی بینی

انواع رینوپلاستی

دکتر محبی ، انواع مختلف جراحی رینوپلاستی را بر حسب نیازهای بیمار انجام می دهد ؛ وی علاوه بر جراحی زیبایی بینی استاندارد ، گزینه های جراحی بینی زیر را نیز انجام می دهد :

سپتوپلاستی

یک سپتوم کج ، می تواند باعث بروز مشکلاتی ؛ از قبیل سینوزیت ، خرخر کردن ، آپنه خواب و مشکلات تنفسی شود ؛ در حین سپتوپلاستی ، تیغه بینی کج یا خمیده صاف می شود. رفع این مشکلات از طریق جراحی انحراف بینی صورت می پذیرد.

شکستگی بینی

یک بینی شکسته که در اثر آسیب دیدگی های صورت به وجود می آید ، می تواند به میزان قابل ملاحظه ای شکل ظاهری بینی را تغییر داده و مشکلات تنفسی را خلق کند.

دکتر محبی که متخصص در ترمیم بینی های شکسته است ، یک یا چند روند را برای ترمیم شکستگی انجام می دهد.

رینوپلاستی ترمیمی

دکتر محبی ، در رینوپلاستی ترمیمی که یک روند جراحی ثانویه برای درمان مشکلات ساختاری و حتی ظاهری می باشد ، بسیار ماهر بوده و بهبود های زیبایی و عملکردی را در بینی بیمار خلق می نماید ؛ این یک روند چالش برانگیز است که به تجربه و مهارت کامل ، نیاز دارد.

جلسه مشاوره رینوپلاستی

دکتر محبی ، مشاوره خصوصی را با بیمار خود جهت ارزیابی داوطلبی و بحث درباره اهداف بهبود کلی بینی برگزار می کند ؛ او نخست مجاری عبور هوا و ساختار بینی را آزمایش کرده و تاریخچه پزشکی بیمار را جهت تعیین بهترین گزینه ، بررسی می نماید.

دکتر محبی ، درباره روند بحث کرده و آنچه را که این روند می تواند در بینی بیمار خلق کند ، شرح می دهد ؛ سپس عکس های قبل از جراحی ، گرفته شده و طرح جراحی بر اساس آناتومی بینی فرد ، طراحی می شود ؛ این بحث شفاف بیمار –  پزشک ، در نهایت به سطوح بالایی از رضایت مندی بعد از جراحی ، منتهی می شود.

جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

دستورالعمل های قبل از جراحی بینی ، باید به دقت دنبال و اجرا شود.

دو هفته قبل از جراحی بینی

 1. از مصرف آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین ، خودداری کنید ؛ چون این ماده در لخته شدن نرمال خون ، اختلال ایجاد می کند.
 2. مصرف ایبوپروفن یا داروهای حاوی ایبوپروفن ، به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در روند لخته شدن نرمال خون ، ممنوع می باشد.
 3. لطفاً مصرف تمامی مکمل های گیاهی را قطع کنید ، چون بسیاری از آن ها عوارض جانبی را به همراه دارند که می تواند از طریق توقف لختگی خون ، تاثیر بر فشار خون یا ایجاد اختلال در بیهوشی ، روند جراحی بینی را با مشکل روبرو کند.
 4. لطفاً مصرف کلیه قرص های رژیمی یا مکمل های گیاهی ، تجویز شده یا بدون نسخه را کنار بگذارید ؛ چون بسیاری از آن ها ، در بیهوشی اختلال ایجاد کرده و می تواند باعث بروز دغدغه های قلبی ، عروقی شود.
 5. ویتامین E به مقدار زیاد ، مصرف نکنید.
 6. سیگار نکشید ؛ چون نیکوتین ، جریان خون به پوست را کاهش داده و می تواند باعث بروز مشکلات چشمگیری در دوره بهبود شود.
 7. می توانید از تیلنول یا شکل های وابسته به این گروه از دارو ، استفاده کنید ؛ این داروها در لخته شدن خون یا بهبود ، اختلال ایجاد نمی کنند.
 8. مصرف روزانه مولتی ویتامین را آغاز کرده و در طول دوره ریکاوری ، ادامه دهید ؛ هر قدر سالم تر باشید ، ریکاوری شما نیز سریع تر خواهد بود.

یک هفته قبل از جراحی بینی

 • به مدت یک هفته قبل و بعد از جراحی بینی ، از مصرف الکل خودداری کنید ؛ چون این مواد در بیهوشی اختلال ایجاد کرده و بر روی لخته شدن خون ، اثر می گذارد.
 • کلیه علائم سرما خوردگی و عفونت را که قبل از جراحی بر روی پوست ، نمایان شده است ، به پزشک گزارش دهید.
 • بدون دستور پزشک ، هیچ گونه داروی ضد سرفه یا سرماخوردگی را مصرف نکنید.
 • از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید تا بعد از جراحی شما را به منزل بازگردانده و در کنار شما باشد.

 

 

شب قبل و صبح روز جراحی بینی

 1. بعد از نیمه شب قبل از جراحی بینی ، چیزی نخورید و ننوشید ؛ از مصرف آدامس ، شکلات یا قهوه در صبح روز جراحی بینی ، اجتناب کنید.
 2. اگر به طور مرتب ، داروهایی را مصرف می کنید ، حتماً پزشک را در جریان بگذارید.
 3. شب قبل یا صبح روز جراحی بینی ، به طور کامل دوش بگیرید ؛ شستشوی بدن با صابون های میکروب کش ، میزان باکتری بر روی پوست را کاهش داده و در نتیجه ، خطر عفونت را نیز کاهش می دهد.
 4. از مصرف محصولات زیر بر روی پوست یا صورت ، در صبح روز جراحی ، خودداری کنید : آرایش ، کرم ، لوسیون ، ژل های مو ، اسپری ، عطر ، پودر ، یا دئودورانت. مصرف هر یک از این محصولات ، می تواند به ایجاد باکتری بر روی پوست و افزایش خطر ابتلا به عفونت پوستی ، کمک کند.
 5. صبح روز جراحی بینی ، مسواک بزنید ، ولی آبی قورت ندهید.
 6. در روز جراحی بینی ، لنز نگذارید.
 7. لباس های راحت و گشاد که از جلو با دکمه یا زیپ بسته می شوند ، بپوشید.
 8. از به همراه آوردن زیورآلات قیمتی ؛ مثل گوشواره ، انگشتر ، زنجیر یا ساعت خودداری کنید.

ریکاوری

بیماران بعد از جراحی ، به منزل بازمی گردند ؛ بخیه ها به طور طبیعی جذب شده و جراح بینی ، گچ بینی را یک هفته بعد از جراحی ، بر می دارد.

تنفس از راه بینی در روزهای اول به دلیل تورم ، دشوار است ؛ بیشتر بیماران در طول ریکاوری ، درد مختصری را تجربه می کنند ؛ داروی مسکن برای مدیریت درد ، تجویز می شود ؛ تورم ، کبودی و درد طبیعی بوده و به تدریج ، محو می شود.

بیماران ، معمولاً ظرف یک هفته به محل کار و فعالیت های نرمال خود باز می گردند ؛ ولی به مدت 3 تا 4 هفته بعد از روند ، به منظور تکمیل ریکاوری ، باید از انجام فعالیت های سنگین ، خودداری کنند.

جراحی بینی

دکتر محبی ، دستورالعمل های بعد از جراحی که باید به دقت دنبال شود را در اختیار بیماران ، قرار می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از رینوپلاستی ، از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ در صورت دنبال کردن دقیق دستورالعمل ها احتمال بروز درد ، عفونت ، تورم و سایر مشکلات به حداقل می رسد .

دستورات پس از عمل جراحی پلاستیک بینی

 • تا یک هفته بعد از جراحی بینی در حین استراحت ، سر باید بالاتر از بدن در زاویه 30 الی 45 درجه قرار گیرد.
 • در دوران نقاهت رینوپلاستی ، از ضربه به بینی جلوگیری شود.
 • کسانی که تحت جراحی زیبایی بینی ، قرار گرفته اند ؛ باید حداقل تا دو ماه بعد از آن از بلند کردن اجسام سنگین ، اجتناب نمایند.
 • طبق توصیه جراح بینی ، باید حداقل تا دو ماه بعد از رینوپلاستی ، از استفاده از عینک خودداری شود.
 • معمولا گچ یا اسپلینت قرار گرفته بر روی بینی ، پس از گذشت یک هفته برداشته می شود ؛ در این زمان ، بیماران باید از خیس شدن آن و همچنین ، چسب های زیر و روی گچ جلوگیری کنند.
 • طبق توصیه پزشک ، افراد باید تا یک ماه بعد از رینوپلاستی ، از پایین نگه داشتن سر خود به مدت طولانی خودداری نمایند.
 • داروها به طور مرتب ، میل شوند.
 • به مدت یک هفته برای شستشوی دندان ها ، از مسواک نرم استفاده شود و از دست کاری لب بالا نیز اجتناب شود.
 • افرادی که تحت رینوپلاستی ، قرار گرفته اند ، تا ده روز پس از تخلیه تامپون های بینی ، باید از فین کردن محکم اجتناب نمایند.
 • افراد می توانند در صورت آمیخته شدن بیش از حد گاز زیر بینی به خونابه ، اقدام به تعویض آن نمایند.
 • افراد تا یک هفته بعد از رینوپلاستی ، باید از مصرف مواد غذایی خیلی سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند ( مانند ته دیگ و ساندویچ ) خودداری نمایند ؛ لازم به ذکر است ، مصرف سایر غذاهای معمولی ، بلامانع می باشد.

نکات بعد از جراحی بینی

 • از فعالیت بدنی بیش از حد و انجام ورزش های سنگین ، تا یک ماه خودداری شود.
 • حداقل تا یک ماه بعد از جراحی بینی ، باید از انجام شنا اجتناب شود.
 • از سرگیری فعالیت های اجتماعی روزمره ، بعد از ده روز از جراحی بینی امکان پذیر خواهد بود.
 • باید تا ده روز بعد از رینوپلاستی ، از مکالمه طولانی مدت خودداری نمایید.
 • حداقل به مدت یک هفته ، از پیراهن و بلوزهایی استفاده شود که دارای دکمه باشند و از ناحیه سر ، پوشیده نشوند.
 • طبق توصیه جراح بینی ، باید به مدت یک هفته از خنده ، گریه و در حالت کلی از حرکات شدید صورت ، اجتناب شود.
 • طبق توصیه پزشک ، افراد باید به مدت دو ماه پس از جراحی بینی ، از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید و همچنین ، گرمای بسیار اجتناب نمایید.
 • بیماران به منظور جلوگیری از خیس شدن پانسمان روی بینی ، باید تا یک هفته ( تا زمان برداشتن گچ ) از شستن موی سر خود خودداری نمایند.
 • بروز تورم و کبودی در نواحی بینی ، چشم ها و همچنین ، لب بالا پس از رینوپلاستی مسئله ای طبیعی خواهد بود که به تدریج ، در طی دو الی سه هفته از بین خواهد رفت.
 • ورم عمده بینی ، در طی یک ماه بعد از رینوپلاستی از بین خواهد رفت ؛ اما فرم نهایی بینی ، پس از گذشت شش تا هشت ماه از رینوپلاستی ، مشخص خواهد شد.
 • گرفتگی بینی و آبریزش ، معمولا تا چند هفته بعد از جراحی بینی ، وجود دارد.

 

 

جراح بینی

اگر از دست مشکلات بینی خود به ستوه آمده اید ، یا بینی شما برازنده صورت تان نیست ، می توانید تحت جراحی رینوپلاستی ، قرار بگیرید ؛ اگر فکر می کنید ، بینی تان خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است ، در مرکز صورت واقع نشده ، قوز دار است ، نوک بینی تان گوشتالو است ، یا خیلی مردانه یا زنانه به نظر می رسد ، می توانید جراحی بینی ، انجام دهید ؛ اگر احساس می کنید ، نوک یا پل بینی تان خیلی پهن است ، یک جراح رینوپلاستی خوب ، می تواند به شما در دست یابی به شکل ظاهری بینی که به دنبال آن هستید ، کمک کند.

اگر نفس کشیدن برایتان دشوار است ، یا در موقع خواب با مشکلات تنفسی روبرو می شوید ، می توانید با رینوپلاستی برای همیشه از شر این مشکلات خلاص شوید ؛ اگر قبلاً جراحی بینی ، انجام داده اید و نتیجه جراحی ، نظر شما را تامین نکرده است ، می توانید با قرار گرفتن تحت رینوپلاستی ترمیمی ، آنچه را که خواهان آن هستید ، به دست آورید ؛ وجود این دلایل باعث می شود افراد ، از هر طبقه و گروهی به سمت انجام جراحی بینی ، متمایل و ترغیب شوند.

چرا انتخاب جراح مناسب برای انجام رینوپلاستی اهمیت دارد؟

وقتی تصمیم می گیرید ؛ بینی جدیدی داشته باشید یا بینی خود را درمان کنید ، تصمیم بعدی شما در موفقیت شما نقش حیاتی را ایفا می کند : این تصمیم ، انتخاب جراح است.

جراحی پلاستیک یا رینوپلاستی ، نظامی است که به آموزش درجه یک و عالی ، سال ها تجربه ، دانش عملکردی و آناتومیکی از استخوان ها و ماهیچه های صورت ، دانش و مهارت فنی ، قضاوت فوق العاده و حس زیبا شناسی عالی نیاز دارد ؛ شما برای انجام رینوپلاستی خود ، به بهترین جراح بینی در کشور نیاز دارید.

دستیابی به یک نتیجه رینوپلاستی برجسته و درخشان ، مستلزم داشتن حس تعهد و علاقه به حفظ سلامت بیمار و کمک به او در کسب آنچه به دنبال آن است ، می باشد.

رابطه بین شما و جراح رینوپلاستی تان : این رابطه ، یک رابطه قابل اعتماد است.

جراحی بینی

انتخاب جراح بینی

قبل از قدم گذاشتن در مسیر جراحی رینوپلاستی ، شما باید از تحصیلات ، تجربه ، اعتبار نامه ها و گواهی بورد تخصصی جراح پلاستیک منتخب تان ، کاملاً مطمئن باشید ؛ شما باید به دنبال متخصص رینوپلاستی ، بگردید که عمیقاً به عنوان رهبر فکری در این زمینه ، مشارکت داشته است.

چنین جراحانی اغلب عضو انجمن جراحان بوده و در ابداع تکنیک های جدید ، پیشگام بوده یا در دانشکده های پزشکی و بیمارستان های معروف ، موقعیتی داشته و مسئولیتی را بر عهده دارند.

شما باید از حس زیبا شناسی جراح خود که در مجموعه جراحی های او در بیماران قبلی وی نمایان می شود یا در هنگام گفتگو با او درباره اهداف تان برای چهره جدیدتان آشکار می شود ، راضی و خشنود باشید ؛ شما حتی می توانید با بیماران قبلی جراح ، جهت کسب چشم انداز بیشتر درباره جراح ، سبک مراقبت از بیمار و نتیجه حاصل ، صحبت کنید.

علاوه بر همه ویژگی های فوق الذکر یک جراح رینوپلاستی عالی ، باید نسبت به بهبود زندگی بیمار از طریق جراحی پلاستیک ، متعهد باشد ؛ ترجیحاً جراحی را که دارای مهارت های پیشرفته ؛ از قبیل تجربه جراحی ترمیمی است ، بیابید ؛ چون آن ها از سطح عمیق دانش و قضاوت جراحی که باعث قرار گرفتن شان در صدر جدول جراحان خوب شده است ، برخوردارند.

تعهد: در جلسه مشاوره ، به دنبال این ویژگی در جراح خود باشید.

این واقعیت ، اثبات شده است که یک متخصص رینوپلاستی متعهد ، همیشه اشتیاق دارد ؛ تمام تلاش خود را به کار گیرد تا بهترین نتیجه را برای شما خلق نماید ؛ جراح ، در کسب اطلاعات بیشتر درباره شما ، نیازها و خواسته های تان از رینوپلاستی ، از خود علاقه زیادی نشان می دهد ؛ جراح منتخب شما باید در مهارت های گوش کردن ، از دیگران پیشی بگیرد ؛ اگر جراح شما پاسخ های کامل سوالات شما بود و توضیحات شفافی را به شما داد ، می توانید بگویید که اهداف شما را شنیده و سوالات شما را درک کرده است.

تحقیقات آنلاین انجام دهید.

از معرفی دوستان قابل اعتماد ، خانواده یا پزشک خانواده خود کمک بگیرید و با یک یا دو جراح بسیار معتبر ، به عنوان آخرین قدم برای تضمین یافتن جراح مناسب ، ملاقات کنید ؛ یک جراح مناسب ، نه تنها باید یکی از جراحان رینوپلاستی عالی باشد ، بلکه باید کسی باشد که بتوانید به او اعتماد کنید.

جراحی بینی

ویژگی های مهم بهترین جراح بینی عبارتند از :

1 . تمرکز بر روی رینوپلاستی با سال ها تجربه

همانطور که قبلاً گفته شد ، جراح پلاستیک عمومی را برای انجام رینوپلاستی خود انتخاب نکنید ؛ یک جراح رینوپلاستی ، دارای حس قضاوت بوده و به تکنیک های جراحی دقیق برای دستیابی به نتایج خوب ، آشنا می باشد.

یک جراح با تجربه ، می تواند به کاهش خطر بروز مشکلات کمک کرده و می داند در صورت بروز مشکل چه اقدامی را انجام دهد ؛ مطمئن شوید که جراحی بینی خود را به دستان جراح بینی ، سپرده اید که بیش از ده سال تجربه دارد.

2 . تکنیک جراحی ملایم و در عین حال دقیق

یک تکنیک موشکافانه و در عین حال ملایم ، الزامی می باشد ، چون حتی یک خطای یک میلی متری هم می تواند در بینی جدید شما خودنمایی کند ؛ مهارت های لطیف به همراه تجربه در عکس های قبل و بعد ، یا در هنگام صحبت کردن با بیماران قبلی ، آشکار می شود.

3 . دانش زیباشناسی

نگاه کردن به عکس های رینوپلاستی های گذشته جراح ، می تواند نمایشگر توانایی ها و سبک تعریف شده جراح ، باشد.

4 . ارتباط با بیمارستان

بیشتر جراحان خوب در بیمارستان های معروف ، سابقه خدمت داشته اند.

5 .گفتگوی شفاف

بهترین جراحان رینوپلاستی در برقراری ارتباط و گفتگو ، دارای توانایی بسیار بالایی بوده و به خواسته ها و نیازهای شما از جراحی ، اهمیت زیادی می دهند.

6 .صداقت

لازم است ؛ جراح زیبایی رینوپلاستی ، به شما در درک غیر منطقی بودن اهداف جراحی بینی تان و نیز شناخت گزینه های درست کمک کند.

7 . با درک بودن

بهترین جراح زیبایی رینوپلاستی ، کسی است که سوالات زیادی درباره آنچه در خصوص بینی تان دوست دارید یا دوست ندارید از شما بپرسد ؛ این پرسش و پاسخ باعث می شود که شما بهترین نتایج را از روند جراحی بینی ، به دست آورید.

8 . عملکرد بیمار محور

شما وقتی جلسه مشاوره را ترک می کنید ، باید این احساس را داشته باشید که جراح تمام تلاش خود را برای شما خواهد کرد ؛ آیا شما این جراح را دوست دارید ؟ آیا در این خصوص که او تمام تلاش خود را برای شما خواهد کرد ، به او اطمینان دارید ؟ حتماً جراحی را انتخاب کنید که این حس اعتماد را از او بگیرید.

جراحی بینی

جراحی بینی ترمیمی

همانطور که در بخشی از مقاله اشاره شد، اگر از نتایج رینوپلاستی اولیه خود ناراضی هستید و مشکلات فانکشنال را پس از جراحی بینی اولیه خود، تجربه کرده اید، رینوپلاستی ترمیمی، می تواند به شما در دستیابی به اهداف اولیه تان کمک کند.

رینوپلاستی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه، در مقایسه با روند اولیه، پیچیده تر بوده و به مهارت بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل است که یک جراح ماهر و با تجربه، در زمینه جراحی بینی ترمیمی، باید مسئولیت اجرای آن را بر عهده گیرد. در بیشتر موارد، جراحی بینی ترمیمی، می تواند شکل، پشتیبانی و عملکردی را که در جراحی بینی اولیه، مورد هدف بوده ولی محقق نشده است، اجرایی نماید. اگر قصد انجام جراحی بینی ترمیمی را دارید، باید بدانید که جهت اطمینان از فروکش کردن کامل تورم، لازم است حداقل یک سال بعد از جراحی بینی اولیه، دست نگه دارید.

جراحی بینی ترمیمی چه مشکلاتی را درمان می کند ؟

 • بینی که بخش عمده ای از ساختار غضروفی و استخوانی آن برداشته شده است.
 • عدم تقارن
 • شکل دهی ناقص
 • ستونچه آویزان
 • پروجکشن نامناسب
 • مشکلات تنفسی
 • نوک بینی بسیار پهن، بسیار باریک یا رو به بالا

چرا باید تحت جراحی بینی ترمیمی قرار بگیریم ؟

 1. از نتیجه روند اولیه، ناراضی هستید.
 2. رینوپلاستی اولیه در بهبود مشکلات تنفس ناموفق بوده است.
 3. بافت اسکار در پی جراحی بینی اولیه بر جای مانده است.
 4. نتایج جراحی بینی اولیه ، به دلیل وارد آمدن ضربه به بینی، دچار آسیب دیدگی شده اند.

جراحی بینی

هزینه جراحی بینی

یکی از موضوعاتی که برای بیماران رینوپلاستی ، کسب اطلاعات درباره صرف هزینه های مالی و زمانی مرتبط با این روند جراحی می باشد.

هزینه جراحی بینی ، سوالی است که پزشکان این حوزه در زمان مشاوره با بیماران خود، اغلب با آن روبرو می شوند و قطعاً موضوع مهمی برای مورد بحث قرار گرفتن می باشد.

هزینه کلی جراحی بینی ، تحت تاثیر فاکتور هایی از قبیل هزینه های بیهوشی، موقعیت جغرافیایی، تجربه و شهرت پزشک، و برخی فاکتورهای دیگر، متغیر می باشد. بنابراین، در طول جلسه مشاوره، می توانید در این خصوص از پزشک خود بعنوان معتبرترین منبع، کسب اطلاعات نمایید.