کلمه رینو پلاستی از دو بخش «رینو» به معنی «بینی» و «پلاستی» به معنی «ترمیم یا تغییر شکل دادن» تشکیل شده است به معنی جراحی زیبایی بینی می باشد. هدف از انجام جراحی بینی بهتر شدن ظاهر بینی و صورت یا برطرف کردن نقایص مادرزادی و تروماتیک بینی یا بهبود نقایص تنفسی است.

جراحی زیبایی بینی - دکتر محبی

آیا شما کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید؟

اگر از فرم بینی خود و ارتباط آن با سایر اجزاء صورت تان ناراضی هستید، انجام جراحی خواسته واقعی خودتان است (نه خواسته شخص دیگری)، از عمل جراحی انتظارات واقع بینانه و منطقی دارید، مشکلات روحی و روانی شدید ندارید و مشکلات مالی ندارید، در این صورت می توانید در مورد جراحی زیبایی بینی با یک جراح مجرب مشورت کنید.

در جراحی زیبایی بینی چه نکاتی را با جراحتان مطرح می کنید؟

خیلی دقیق و واضح توضیح دهید که به نظر شما اشکال بینی شما در کجاست. تغییرات خاصی را که مورد نظرتان است دقیقاً برای جراحتان توضیح دهید. انتظاراتتان را از عمل جراحی به طور کامل برای پزشک معالجتان شرح دهید. در مقابل، پزشک معالجتان برای شما توضیح می دهد که انتظارات شما از نتیجه جراحی تا چه حد واقعی است. نحوه عمل جراحی، محدودیت ها و عوارض احتمالی و نیز مکان و زمان و هزینه عمل جراحی را به شما می گوید. جراحی را انتخاب کنید که با او احساس راحتی می کنید و می توانید با او یک رابطه متقابل و منطقی برقرار کنید.

چه سنی برای جراحی زیبایی بینی مناسب است؟

کلاً خانم ها و آقایان جوانتر در قیاس با افراد مسن تر کاندیداهای بهتری برای جراحی هستند. حداقل سن توصیه شده برای خانم ها 17 – 15 سالگی و برای آقایان 18 – 16 سالگی می باشد. بلوغ روحی و اجتماعی فرد بنحوی که بتواند به بینی جدید خود عادت کند بیش از سن تقویمی اهمیت دارد.

فیلم نمونه کار جراحی زیبایی بینی دکتر محبی

جراحی زیبایی بینی چه عوارضی دارد؟

وقتی جراح مجرب و ماهر باشد عوارض ناشی از عمل جراحی بسیار نادر است و در صورت بروز هم اغلب خفیف و جزئی می باشد. گاهی بیمار نیاز به عمل جراحی مجدد دارد (حدود 10% موارد) که اغلب نیز مشکل با اعمال جراحی کوچک و گاهاً سرپایی قابل برطرف شدن است. این اعمال جراحی مجدد کمتر از 12 – 6 ماه بعد از عمل اول قابل انجام نیست. امروزه در بیشتر مراکز جراحی، رینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. احتمال بروز عوارض بیهوشی در افراد جوان و سالم بسیار اندک است. با انجام جراحی فانکشنال و حفظ تمامیت مخاط و بازسازی ساختمان بینی تنفس بیمار بعد از جراحی عالی خواهد بود.

آماده شدن برای جراحی زیبایی بینی

قبل از جراحی ممکن است نیاز به انجام تست های آزمایشگاهی داشته باشید. ممکن است داروهای خاصی به شما تجویز شود. سیگار کشیدن 2 هفته قبل از جراحی باید قطع شود. از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و برخی مکمل های گیاهی (که می تواند منجر به خونریزی شود) پرهیز کنید.

بهبودی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

بعد از جراحی یک Splint روی بینی شما برای حفاظت از ساختمان های تغییر شکل داده شده قرار می گیرد. ممکن است برای جلوگیری از خونریزی داخل بینی شما مش قرار داده شود. نسخه دارویی برای شما تجویز می شود و توصیه می شود به مدت 3 روز از کمپرس یخ اطراف بینی و چشم ها استفاده کنید. معمولاً 8 – 6 ساعت بعد از جراحی شما از بیمارستان قابل ترخیص خواهید بود. معمولاً 3 روز تا 2 هفته بعد از جراحی شما قادر خواهید بود تا به کار خود برگردید.

نتایج عمل جراحی زیبایی بینی

ممکن است برطرف شدن تورم و مشخص شدن شکل نهایی بینی به ماه ها تا یک سال و حتی بیشتر زمان نیاز داشته باشد. مدتی طول می کشد که شما به چهره جدیدتان عادت کنید. در این مدت ممکن است اطرافیان شما را سرزنش کنند یا بگویند که قیافه شما تغییری نکرده است (به خصوص اگر از قبل با عمل جراحی شما مخالف بوده باشند). مطمئن باشید که با برطرف شدن تورم اولیه صورت شما روز به روز زیباتر می شود.

رضایت شما از جراحی بیشتر از مبلغی است که بابت عمل جراحی می پردازید. زمانیکه یک جراح پلاستیک را برای عمل زیبایی بینی انتخاب می کنید به خاطر داشته باشید که تجربه جراح و راحتی شما با او از هزینه های جراحی اهمیت بیشتری دارد.

دستورات پس از عمل جراحی زیبایی بینی

 1. هنگام استراحت به مدت یک هفته سر باید بالاتر از بدن قرار بگیرد ( زاویه 30 تا 45 درجه )
 2. از ضربه به بینی جلوگیری شود .
 3. حداقل به مدت دو ماه از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.
 4. از استفاده از عینک ( حداقل تا دو ماه ) خودداری شود.
 5. از تماس اب با گچ ( یا Splint ) و چسب های روی گچ و زیر گچ جلوگیری شود . معمولا گچ یک هفته بعد برداشته می شود.
 6. تا یک ماه از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.
 7. داروها به طور مرتب میل شوند.
 8. به مدت یک هفته برای شستشوی دندان ها از مسواک نرم استفاده شود و از دست کاری لب بالا نیز اجتناب گردد.
 9. تا ده روز از فین کردن محکم پس از تخلیه تامپون های بینی اجتناب شود.
 10. گاز زیر بینی را در صورت آغشته شدن بیش از حد به خونابه می توان تعویض کرد.
 11. تا یک هفته از خوردن غداهای خیلی سفت یا نیازمند به جویدن زیاد ( مانند ته دیگ یا ساندویچ ) خودداری شود . مصرف سایر غذاهای معمولی بلامانع است.
 12. از فعالیت بدنی بیش از حد و انجام ورزش های سنگین تا یک ماه خودداری شود.
 13. حداقل به مدت یک ماه از شنا کردن اجتناب شود.
 14. فعالیت اجتماعی روزمره ، بعد از ده روز آغاز شود.
 15. تا ده روز از مکالمه طولانی خودداری شود.
 16. حداقل یک هفته از پیراهن و بلوزهایی استفاده شود که دارای دکمه باشند و از ناحیه سر پوشیده نشود.
 17. تا یک هفته از خنده ، گریه و حرکات شدید صورت اجتناب گردد.
 18. تا دو ماه از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای زیاد و نور مستقیم خورشید خودداری شود.
 19. به مدت یک هفته ( تا برداشتن گچ ) از شستن موی سر اجتناب گردد ؛ زیرا پانسمان روی بینی نباید خیس شود.
 20. پس از عمل جراحی و نیز هنگام برداشتن گچ و پانسمان ، تورم ، تغییر رنگ و کبودی در بینی ، چشم ها و لب بالا وجود خواهد داشت که طبیعی است و معمولا در عرض دو تا سه هفته از بین می رود.
 21. ورم عمده بینی تا یک ماه ادامه خواهد داشت و فرم اصلی و نهایی آن ، شش تا هشت ماه بعد مشخص می شود.