جراحی پولیپ بینی ، روشی برای درمان پولیپ ها یا همان توده های خوش خیم خوشه انگور شکل می باشد ، که در نزدیکی بینی یا در پشت سینوس ها رشد می کنند. پولیپ ها می توانند باعث بروز علائمی شده و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهند. این علائم شامل کاهش حس بویایی ، احساس فشار بر روی بینی ، گرفتگی بینی ، یا عفونت سینوسی می باشد. زمانی که روش های درمانی دیگر قادر به تسکین دادن این علائم نباشند ، جراحی بینی بعنوان گزینه کارساز ، وارد عمل می شود. روند جراحی که به واسطه آن پولیپ های بینی برداشته می شوند ، تحت عنوان پولیپکتومی نامیده می شود. با دکتر علیرضا محبی بهترین جراح بینی تهران همراه باشید تا نکات مفیدی را فرا گیرید.

پولیپ بینی - دکتر محبی

روند جراحی در صورت سیگاری بودن بیمار یا داشتن سابقه مشکلات خونریزی ، یا موقعیت هایی از قبیل مشکلات قلبی عروقی شدید ، توصیه نمی شود. بهترین دکتر عمل بینی تهران در خصوص مناسب بودن یا نبودن این روند ، تشخیص های لازم را انجام می دهد.

علائم پولیپ بینی چیست ؟

 • عفونت های مکرر
 • کاهش حس بویایی
 • گرفتگی دائمی بینی
 • خرناس به هنگام خواب
 • مشاهده مکرر خون در بینی
 • افزایش غیر عادی ترشحات بینی
 • وجود درد در دندان های فک بالایی و سر

عوامل به وجود آورنده پولیپ در بینی

 1. عوامل ژنتیکی
 2. فیبروز کیستیک
 3. افرادی با آسم شدید
 4. التهاب در مخاط بینی
 5. عفونت های شدید و مزمن سینوسی
 6. عملکردی خاص در سیستم ایمنی بدن
 7. آلرژی نسبت به قارچ های موجود در هوا
 8. واکنش خود ایمنی به عروق های متوسط و کوچک

پولیپ بینی - دکتر محبی

جلوگیری از بروز پولیپ در بینی

متاسفانه راهی برای پیشگیری از بروز این عارضه وجود ندارد ؛ اما می توانید با مصرف برخی داروها ، رشد آن را کاهش دهید. در برخی موارد ، درمان استروئیدی می تواند به کوچک کردن این پولیپ ها کمک کند تا دیگر نیازی به انجام جراحی پولیپ بینی نباشد. درمان کردن بیماری های پنهان مثل آلرژی و حساسیت به آسپرین نیز حائز اهمیت می باشد. در طول برنامه درمانی ، هر علائمی که با آن رو به رو می شوید را به خاطر داشته باشید.

آیا وجود پولیپ در بینی نگران کننده است ؟

هنگامی که عارضه پولیپ به مرور رشد کند و سبب انسداد در مجاری تنفسی و همچنین بروز عفونت های شدید سینوسی شود ، ترشحات آن به رنگ زرد ظاهر خواهد شد. اگر این موضوع ادامه داشته باشد ، سبب کبودی و ورم چشم ، خونریزی ، تب شدید و غیره خواهد شد. به همین علت به بهترین جراح بینی تهران مراجعه کرده و در صورت خطرناک بودن حتما جراحی را به شما توصیه خواهد شد. اما اگر پولیپ بینی کوچک باشد با مصرف دارو اقدامات پیشگیرانه می توان آن را کنترل کرد.

متخصص گوش و حلق و بینی چگونه پولیپ را تشخیص می دهد ؟

ابتدا بهترین دکتر گوش و حلق و بینی تهران ، معاینات بدنی و لازم را انجام داده و سپس سوالاتی درباره بینی نحوه عملکرد آن می پرسد. اگر در این مرحله پولیپ قابل تشخیص نباشد پزشک ، طی یک بیهوشی عمومی با استفاده از ابزار آندوسکوپی که دوربینی بسیار کوچک است بینی و سینوس های بیمار را مورد بررسی قرار می دهد. در برخی موارد و عدم تشخیص می توان از سی تی اسکن ، آزمایشات مرتبط به آلرژی و خون استفاده کرد.

روش های درمان غیر جراحی پولیپ

قطره های استروئیدی : قطره های حاوی استروئید سبب کاهش التهاب و کوچک شدن پولیپ های داخلی بینی می شود. استفاده از این قطره ها به روش توصیه شده توسط پزشک عوارضی نخواهد داشت.

قرص های استروئیدی: این دسته از قرص ها تنها به هنگام بزرگ شدن پولیپ بینی و ایجاد مشکلات جدی و اساسی در بیمار توسط پزشک تجویز می شود. استفاده طولانی مدت از قرص های استروئیدی دارای عوارضی همچون پوکی استخوان ، فشار خون ، دیابت و غیره می باشد.

داروهایی که برای درمان پولیپ بینی استفاده می شوند

اسپری های کورتیکواستروئید بینی : این مورد اغلب تاثیرگذارترین درمان برای پولیپ ها شمرده می شود و برای استفاده طولانی مدت ، خطری را ایجاد نمی کنند. این اسپری ها همچنین به کوچک کردن این زائده ها و کاهش التهاب در راه های هوایی کمک می نمایند.

قرص مونته لوکاست (سینگولار) : برای افرادی تجویز می شود که به آسم آلرژیک یا تب یونجه مبتلا هستند. این ماده همچنین علائم پولیپ بینی را نیز آرام می کند.

شستشو با سرم سالین : این سرم به حفره های بینی و سینوس وارد می شود تا این زائده ها را مدیریت نماید. گاهی اوقات بهترین جراح بینی تهران سرمی را تجویز می کند که حاوی استروئید موضعی باشد.

آنتی بیوتیک : در صورتی که پولیپ به عفونت سینوسی منجر شود ، ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی نیاز داشته باشید.

آنتی هیستامین : این دارو می تواند به آرام کردن علائم آلرژی نیز کمک می کند. برخی افراد در کنار این بیماری ، این علائم را نیز تجربه می کنند.

جراحی پولیپ بینی چگونه عمل می کند ؟

در جراحی پولیپ بینی ، پولیپ ها از پوشش بینی و مجاری سینوسی برداشته می شوند. روند مورد نیاز ، به موقعیت و محل قرار گرفتن پولیپ ها وابسته است. در خصوص پولیپ هایی که در جلوی بینی قرار گرفته اند ، پزشک می تواند آن ها را در مطب خود با استفاده از ابزاری به نام میکرودبریدر بردارد. با استفاده از این ابزار ، پولیپ ها به طور همزمان ، شل شده و به بیرون مکیده می شوند. گاهی بهترین جراح یینی پولیپ ها را با استفاده از یک گیره مخصوص کوچک بر می دارد. این فرایند ، پلیپکتومی درون بینی نامیده می شود. در پولیپ هایی که اندازه آن ها بسیار کوچک بوده و به شکل متراکم ، در موقعیتی عمیق تر در داخل حفره بینی قرار گرفته اند ، پولیپکتومی در اتاق جراحی ، تحت بیهوشی انجام می شود. در این جراحی حداقل تهاجمی ، پزشک از یک اندوسکوپ ، یک لوله کوچک متصل به یک منبع نور و دوربین در یک طرف ، استفاده می کند. پزشک با استفاده از اندوسکوپ ، پولیپ ها را شناسایی کرده و با کمک ابزاری کوچک ، آن ها را برمی دارد.

جراحی پولیپ بینی چقدر طول می کشد ؟

جراحی پولیپ به چند ساعت زمان نیاز دارد. اگر شما تحت بیهوشی عمومی درمان شوید ، احتمالاً باید یک روز جهت ریکاوری در محل درمان بمانید. در بیشتر موارد ، شما می توانید در همان روز جراحی، محل درمان را به مقصد منزل ترک کنید. حتماً با یکی از دوستان یا نزدیکان خود ، جهت بازگرداندن شما به منزل ، هماهنگی های لازم را به عمل آورید.

ریکاوری بعد از عمل پولیپ بینی

میزان پیچیدگی جراحی پولیپ بینی در مقایسه با جراحی آندوسکوپی سینوس ، کمتر است. در طول چند هفته اول بعد از عمل ، خونریزی ملایم و جزئی را تجربه خواهید کرد. جراح بینی خوب تهران ، جلسه فالوآپ را در حدود یک هفته بعد از جراحی ، جهت کنترل مجاری بینی شما و روند بهبود و برداشتن پوسته ها ، مقرر می نماید. گاهی پزشک در داخل بینی ، استنت های استروئید قرار می دهد. این استنت ها برای متوقف نمودن التهاب و کاهش دادن یا جلوگیری از رشد پولیپ های جدید ، مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک این استنت ها را در جلسه فالوآپ از بینی شما خارج می کند. در طول روزهای بعد از جراحی ، حالتان بهتر و بهتر می شود. بهتر است برای سپری کردن دوره ریکاوری ، یک هفته از محل کار یا تحصیل خود ، مرخصی بگیرید. بعد از جراحی پولیپ ، پزشک استفاده از اسپری سالین جهت استفاده چند باره در روز را توصیه می کند.

پولیپ بینی - دکتر علیرضا محبی

وی همچنین :

 • استروئیدهای سیستمیک
 • استروئیدهای موضعی
 • آنتی بیوتیک ها
 • محلول سالین شستشوی بینی

را نیز تجویز می نماید.

مراقبت از بینی بعد از عمل پولیپ

 1. عدم قرار گرفتن در معرض دود سیگار
 2. خودداری از دوش گرفتن تا دو هفته
 3. استراحت کافی و عدم فعالیت های سنگین
 4. مصرف مرتب و به موقع دارو های توصیه شده
 5. عدم قرار گرفتن در محیط های پر دود و گرد و غبار
 6. استفاده از سرم های مخصوص برای شست و شوی بینی

برخی عوارض جانبی نادر در جراحی پولیپ بینی

 1. آسیب دیدگی مجرای اشک
 2. کاهش بینایی
 3. آسیب دیدگی جمجمه
 4. برخی عوارض جانبی ناشی از بیهوشی

هزینه جراحی پولیپ بینی در تهران چقدر است ؟

هزینه پولیپکتومی بینی بر حسب فاکتورهای زیر ، متغیر می باشد :

 • زمان صرف شده برای اجرای روند جراحی
 • نیاز به انجام جراحی تحت بیهوشی عمومی
 • نیاز به استفاده از آیتم هایی از قبیل استنت دارو
 • دستمزد جراح

آیا پولیپ ها دوباره بازمی گردند ؟

وقتی قطره های استروئید یا اسپری ها ، نتوانند علائم پولیپ بینی را از بین ببرند ، جراحی وارد عمل می شود. متاسفانه ، علیرغم انجام جراحی ، گاهی بازگشت پولیپ ها ، محتمل است. برگشت پذیر بودن پولیپ ، قابل پیش بینی نمی باشد. شما در صورت مشاهده مجدد علائم باید بلافاصله به بهترین جراح بینی تهران مراجعه کنید. او می تواند به شما در تعیین بهترین راهکار برای درمان پولیپ با دارو ، کمک کند.

پولیپ بینی - دکتر محبی

چه زمانی به بهترین دکتر برای درمان پولیپ بینی در تهران ، مراجعه کنیم ؟

در صورتی که مکررا با علائمی مثل انسداد یا از دست دادن بویایی مواجه شدید ، برای ارزیابی وضعیت خود به مطب یک دکتر خوب عمل پولیپ بینی در تهران مراجعه نمایید. حتی اگر پیش از این جراحی کرده اید ، امکان دارد که این عارضه مجدد برگردد.

سخن آخر :

پولیپ های بینی توده های خوش خیم خوشه ای شکلی هستند ، که می توانند میزبان علائم ناخوشایندی شده و در زندگی روزمره شما ، اختلال ایجاد کنند. اگر این علائم به درمان های سنتی ، واکنش مثبت نشان ندهند ، جراحی بعنوان یک گزینه الزامی ، پا به میان می گذارد. جراحی پولیپ بینی ، روش درمانی است که به دلیل حداقل تهاجمی بودن آن ، در بسیاری از افرادی که تحت این درمان قرار می گیرند ، به راحتی قابل تحمل می باشد. قبل از ورود به این فرایند ، در خصوص عوارض و خطرات جراحی با پزشک خود گفتگو کنید.