جراحی انحراف بینی + توضیحات تکمیلی

بسیاری از بیمارانی که از انحراف بینی خود رنج می برند ، پس از مراجعه به پزشک ، گزینه جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی به آنها پیشنهاد می شود. بینی می تواند به دلایل مختلفی اعم از عدم تقارن مادرزادی صورت ، وارد آمدن ضربه به بینی یا انحراف تیغه بینی ، دچار انحراف شود. پزشک شما دکتر محبی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی تهران ، با بررسی و آزمایش فیزیکی آناتومی بینی تان ، تکنیک مناسبی را برای اصلاح این مشکل با هدف ایجاد زیبایی و بهبود عملکرد در این اندام از جمله جراحی بینی ارائه می نماید. این جراحی برای درمان کجی این اندام یکی از مشکل ترین روند های جراحی محسوب شده و تکنیک های مختلفی برای برطرف نمودن آن در حوزه رینوپلاستی موجود می باشد.

جراحی انحراف بینی - دکتر محبی

دلایل ضرورت جراحی انحراف بینی

همانطور که قبلاً گفته شد ، اولین دلیل انحراف بینی ، عدم تقارن صورت است . ایجاد یک بینی کاملا صاف بر روی صورت ، باعث افزایش تقارن صورت نیز می شود. البته صاف کردن بینی ، در صورت نامتقارن بودن صورت ، این مشکل را به طور کامل از بین نمی برد ، ولی می تواند بخشی از آن را پوشش دهد. دلیل دوم انحراف دماغ، به غضروف ربط داده می شود. اصطلاحاً گفته می شود که غضروف دارای حافظه قوی می باشد. به این معنی که به بازگشت به شکل اولیه خود، تمایل زیادی دارد.

در طول جراحی انحراف بینی ، تمام تمهیدات لازم برای خلق یک بینی کاملاً صاف اندیشیده و اجرا می شود. اما روند بهبودی می تواند تحت تأثیر حافظه غضروف قرار گیرد. حتی با استفاده از بخیه ، پیوند ، شکستن استخوان ها و گچ گرفتن بینی ، غضروف ممکن است همچنان به بازگشت به حالت اولیه خود تمایل داشته باشد و در نتیجه ، اصلاحات انجام شده در بینی را تحت تاثیر قرار بدهد. هنگامی که بهترین جراحی بینی تهران اختصاصاً برای اصلاح کجی یا انحراف انجام می شود ، بیماران باید تمام جنبه های آن را به طور کامل درک کرده و انتظارات منطقی از نتیجه روند ، داشته باشند.

توضیحات دکتر محبی در مورد جراحی انحراف بینی

آیا انحراف تیغه بینی باعث کجی بینی می شود ؟

تیغه بینی که تحت عنوان سپتوم نیز خوانده می شود، گاهی دچار انحراف شده و همین امر منجر به کجی بینی یا ایجاد سوراخ های بینی نامتقارن می گردد. چارچوب بینی از غضروف و استخوان نازک تشکیل شده است. این دو آیتم با سپتوم که در وسط بینی قرار گرفته و مجرای بینی را به دو سوراخ تقسیم می کند ، در ارتباط تنگاتنگی می باشند . گاهی علاوه بر غضروف های نازک ، استخوان ها نیز با ایجاد شکستگی های کنترل شده ، باید شکل داده شده و در موقعیت جدید قرار گیرند تا بینی کج با جراحی انحراف بینی ، صاف شود.

چگونه جراح بینی تهران ، بینی دارای انحراف را صاف می کند ؟

بسیاری از افراد ممکن است دارای خمیدگی یا انحراف باشند ، ولی از کج بودن بینی خود آگاه نباشند. جراحی برای درمان کجی این اندام ، پزشک را ملزم می کند تا مانورهای زیادی را برای صاف کردن بینی انجام دهد. استفاده از پیوندهای غضروفی که مستقیماً از تیغه بینی گرفته شده اند ، برای مهار چارچوب خارجی بینی یکی از تکنیک های قابل استفاده می باشد. شکستگی های کنترل شده استخوان ها ، تکنیک های بخیه زدن و تغییر موقعیت غضروف ، از دیگر انواع مانورها برای صاف کردن بینی می باشد. با استفاده از تکنیک های مناسب ، جراح بینی تهران می تواند به طور قابل توجهی انحراف را در این اندام رفع نموده و یک بینی صاف را خلق نماید.

آیا برای اصلاح کجی بینی با جراحی انحراف بینی باید استخوان ها شکسته شوند ؟

بسیاری از بیماران عمل انحراف بینی در طول جلسه مشاوره ، از بهترین دکتر عمل انحراف بینی تهران خود می پرسند آیا مجبور هستید در جراحی ، استخوان ها را بشکنید یا خیر. در حین عمل جراحی، برداشتن قوز بینی شایع است. تمایل بیماران به کوچک کردن سوراخ های بینی که الزاماً منجر به تنگ شدن آنها می شود نیز از عمومیت بالایی برخوردار است. هنگامی که قوز بینی برداشته می شود ، بینی پهن می شود و هنگامی که این اتفاق می افتد ، استخوان های بینی باید با ایجاد شکستگی های کنترل شده و استراتژیک ، در موقعیت جدید قرار داده شوند تا بینی نازک شود. این امر باعث تنگ شدن مجرای بینی نیز می شود.

آیا در حین عمل جراحی ، انحراف تیغه بینی نیز قابل اصلاح می باشد ؟

گاهی اوقات انحراف تیغه بینی در این اندام وجود دارد و به طور بالقوه علت عدم تقارن بینی محسوب می شود. پزشک از روش های جراحی مختلف برای ایجاد اصلاحات زیبایی و عملکرد در این اندام استفاده می کند. بنابراین اصلاح انحراف دماغ با به کار گیری تکنیک های پیشرفته امروزی ، در حین انجام جراحی زیبایی بینی ، قابل اجرا می باشد.

آیا بیمه هزینه جراحی انحراف بینی را پوشش می دهد ؟

به طور کلی ، وجود مشکل عملکردی در بینی مانند مشکلات تنفسی در اثر انحراف تیغه بینی یا مشکل وارد آمدن ضربه به بینی که باعث شکستگی و انحراف در این اندام می شود ، شرایط درمانی را به وجود می آورد که بیمه ها هزینه های آن را پوشش می دهند. البته اگر درمان انحراف بینی، یک روند درمانی نبوده و صرفاً با هدف زیبایی انجام شده باشد ، هزینه های آن تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

بهبودی پس از جراحی انحراف بینی

بهبودی در هر بیمار متفاوت است اما معمولاً حدود 8 روز به طول می انجامد. عمل انحراف بینی یک عمل دردناک محسوب نمی شود ؛ اما می تواند چند روز ، باعث ایجاد ناراحتی خفیف در بیمار شود. گاهی بعد از جراحی مقدار کمی کبودی یا تورم در اطراف چشم ایجاد می شود که معمولاً در طول 8 روز برطرف می گردد. رژیم ارائه شده توسط پزشک ، شامل داروهای گیاهی و ماسک های ژل درمانی سرد به کاهش این عوارض جانبی بعد از جراحی کمک می کند.

در روز ششم پس از عمل انحراف بینی ، جراح خوب سپتوپلاستی تهران برخی از بخیه های را برداشته و بینی را مجدداً چسب می زند. در روز هشتم ، او تمام بخیه ها را بر می دارد. شما در این مرحله می توانید به راحتی وارد تعاملات و محافل اجتماعی شوید. اگر تمام کبودی ها تا آن زمان از بین رفته نباشد می توانید به راحتی با استفاده از لوازم آرایش ، آنها را پوشش دهید. در این مرحله تورم بینی به اندازه ای است که برای دیگران قابل تشخیص نمی باشد. بعد از جراحی در طول 2 هفته می توانید به روال کامل تمرینات ورزشی و فعالیت های نرمال بازگردید.

نتیجه نهایی جراحی انحراف بینی در تهران

با گذشت ماه ها ، تورم نیز کاهش می یابد. درطول یک دوره 3 هفته ای ، 20-30 تورم کاهش می یابد. در 6 هفته 50-60 تورم کاهش یافته است. یک سال کامل طول می کشد تا کل تورم فروکش کند. البته ، اکثر بیماران برای مشاهده نتیجه نهایی درمان ، هیجان زده هستند و می دانند که با گذشت زمان ، بینی آنها زیبا و زیبا تر می شود.

جراحی انحراف بینی - دکتر محبی

بعد از عمل انحراف بینی چه انتظاری دارید ؟

خونریزی : خونریزی بعد از روند جراحی انحراف بینی در تهران با دکتر محبی ، طبیعی بوده و در طول 3 تا 5 روز اول بعد از عمل انحراف بینی اتفاق می افتد. اگر خونریزی بعد از عمل مداوم بود ، سر خود را کمی به عقب خم کرده و از طریق بینی ، به آرامی نفس بکشید. اگر خونریزی متوقف نشد ، می توانید از اسپری افرین استفاده کنید.

درد : در طول چند روز اول پس از سپتوپلاستی ، احساس فشار و درد بینی طبیعی می باشد. شما باید از مصرف آسپرین اجتناب کنید و از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک ، استفاده کنید.

خستگی : خستگی در هفته اول بعد از عمل انحراف بینی ، قابل انتظار می باشد. اکثر بیماران باید حداقل 1 هفته از محل کار خود برای بهبود ، مرخصی بگیرند.

احتقان و ترشحات بینی : در طول چند هفته اول بعد از جراحی ، احتقان و ترشح بینی اتفاق می افتد و امری طبیعی می باشد. تنفس از راه بینی 2 تا 3 هفته پس از سپتوپلاستی به حالت عادی باز می گردد.

ویزیت های بعد از عمل : بسته به نوع جراحی ، تعداد معینی ویزیت بعد از عمل وجود خواهد داشت. در طول ویزیت ، پزشک تمام دستورات مورد نیاز برای تمیز کردن بینی ، استفاده از داروهای ضد درد و تمام موارد مورد نیاز را شرح می دهد.

جراحی انحراف بینی - دکتر محبی

پس از جراحی انحراف بینی ، از چه مواردی باید اجتناب کرد ؟

 • فین کردن و فشار دادن بینی : شما باید حداقل 10 روز پس از عمل جراحی از فشار آوردن به بینی ، بلند کردن وزنه های سنگین و فین کردن خودداری کنید. فین کردن بلافاصله بعد از عمل  انحراف بینی می تواند باعث خونریزی شود.
 • آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی : مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، باید 2 هفته قبل از جراحی انحراف بینی در تهران متوقف شود. این داروها می تواند باعث بروز خونریزی شده و باید تا 2 هفته پس از جراحی ، از آن ها اجتناب نمود.
 • اسپری بینی استروئیدی : اگر قبل از جراحی بینی انحراف سپتوم از اسپری های استروئیدی بینی استفاده می کردید ، باید حداقل تا 2 هفته پس از جراحی سینوس از این داروها خودداری کنید ، تا پوشش بینی و سینوس ها ترمیم شوند.

دستورالعمل مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

 • اسپری محلول سالین : اسپری محلول سالین ، می تواند هر 2 تا 3 ساعت یک بار بعد از عمل استفاده شده و احساس بهتری را بعد از جراحی ، در بینی شما ایجاد کند. این اسپری ها بدون نسخه بوده و در هر داروخانه ای ، قابل خریداری هستند.
 • شستشوی مجاری بینی : شستشوی مجاری بینی با استفاده از کیت های شستشو در روز بعد از جراحی انحراف بینی ، شروع می شود. این کار باید حداقل دو بار در روز انجام شود. پزشک استفاده از آن را به شما نشان می دهد. اگر قبلاً این کار را انجام نداده اید ، ابتدا احساس عجیبی خواهید داشت. ولی این حس به زودی آرامش بخش خواهد شد ، زیرا بقایای باقی مانده در مجاری بینی پاک می شود و شما می توانید ، راحت تر تنفس کنید. در چند روز اول پس از عمل انحراف بینی ، در زمان شستشوی مجاری بینی ، خروج ترشحات خونی قابل انتظار می باشد.

جراحی انحراف بینی - دکتر محبی

چه زمان باید به متخصص گوش و حلق و بینی تهران مراجعه کنیم :

 • تب بالا بعد از روز جراحی
 • مشاهده ترشحات آبکی شفاف در طول هفته اول جراحی
 • تغییرات ناگهانی بینایی یا تورم چشم
 • سردرد شدید یا احساس سفتی درگردن
 • اسهال شدید
 • خونریزی مداوم و شدید از بینی که با استفاده از افرین بهبود نیابد

عوارض جراحی انحراف بینی

درست همانند سایر عمل های جراحی ، عمل انحراف بینی یا همان سپتوپلاستی ، نیز احتمال دارد با عارضه هایی همراه باشد ؛ مثل خونریزی ، عفونت و واکنش آلرژیک به داروی بیهوشی که وقوع این موارد تقریبا بعد از تمامی عمل ها محتمل است. البته اگر جراحی انحراف بینی در تهران با دکتر گوش و حلق و بینی ، بدون بیهوشی انجام شده باشد ، مورد سوم اتفاق نمی افتد. دیگر عارضه های احتمالی منحصر به عمل انحراف بینی عبارتند از :

 • برطرف نشدن مشکلات تنفسی مثل گرفتگی مسیر عبور هوا
 • خونریزی بیش از حد
 • تغییر در فرم بینی
 • ایجاد یک حفره بر روی سپتوم
 • کاهش حس بویایی
 • تشکیل لخته خون در حفره داخلی بینی که باید تخلیه گردد
 • بی حسی موقت در قسمت بالایی لثه ، دندان و بینی

برای رفع بعضی از این عوارض جراحی انحراف بینی ، ممکن است به انجام جراحی مجدد نیاز داشته باشید. اما تعدادی از آن ها هم در دوره نقاهت ، زمانی که ورم بینی کاهش پیدا می کند ، برطرف می شوند. از آنجایی که سپتوپلاستی یک جراحی بینی درمانی است ، نسبت به انتخاب بهترین جراح بینی تهران دقت لازم را به خرج دهید تا عملکرد بینی تان بدون نیاز به جراحی مجدد ، بهبود پیدا کند.

جراحی انحراف بینی بدون بیهوشی

به طور کلی برای عمل انحراف سپتوم بینی هم می توان از بی حسی کمک گرفت هم با بیهوشی عمومی آن را به انجام رساند. در پروسه جراحی انحراف بینی با بی حسی ، پزشک تنها موضع مورد نظر را بی حس می کند و بیمار در تمام مدت جراحی هوشیار است.
در بیهوشی عمومی ، فرد به طور کامل هوشیاری خود را از دست داده و میتوان گفت به یک خواب چند ساعته فرو می رود. بدین ترتیب زمانی که چشم هایش را باز می کند دیگر جراحی به پایان رسیده و خود را در اتاق ریکاوری می بیند .

نکته قابل ذکر راجع به این مسئله این است که انتخاب جراحی انحراف بینی با بیهوشی یا با بی حسی ، بر عهده جراح بینی می باشد. چرا که تصمیم گیری مطلوب در این امر وابسته به فاکتورهایی است که تنها پزشک می تواند تشخیص درستی نسبت به آن ها داشته باشید. برای انتخاب نوع بیهوشی ، دکتر محبی ، دکترخوب بینی در تهران چنین مواردی را در نظر می گیرد :

 • میزان مشکلات بینی و مدت زمان موردنیاز برای اعمال تمامی تغییرات
 • وضعیت سلامت عمومی بدن فرد
 • بررسی واکنش بدن بیمار به بیهوشی در صورتی که در گذشته تحت جراحی قرار گرفته باشد.
 • حساسیت و آلرژی های فرد به نوعی از ترکیبات دارویی
 • خواسته فرد و دلایل او برای انتخاب هر یک از انواع بیهوشی یا بی حسی
دکتر علیرضا محبی

دکتر علیرضا محبی

دکتر علیرضا محبی ، جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی ، یکی از مشهورترین پزشکان حوزه جراحی زیبایی بینی است. او با بیش از 20 سال تجربه حرفه‌ ای در انجام جراحی‌های پیچیده و موفقیت‌آمیز ، به یکی از بهترین‌ ها در این زمینه تبدیل شده است. دکتر محبی دارای تخصص‌ های ویژه در جراحی‌ های گوش، سینوس‌ ها و جراحی پلاستیک بینی است. تعهد و دقت او در مراقبت از بیماران ، سبب شده تا مورد احترام و اعتماد بسیاری از بیماران و همکارانش باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
فرشته
فرشته
2 سال ها گذشته

سلام آيا بعد از سيتوپلاستی می‌شود بینی را مانند عمل رینوپلاستی چسب زد؟

فرامرزآرخی
فرامرزآرخی
2 سال ها گذشته

سلام من انحراف بینی وسینوزیت دارم میخوام عمل کنم ولی نمیتوانم حتی یک دقیقه از دهان تنفس کنم،اگه راهی هست که بدون باندگذاشتن داخل بینی عمل انحراف وسینوزیت انجام شودمن دراولین فرصت میخواهم عمل کنم،خواهشا جواب بدین دکترای عزیز،خدایی خیلی رنج میکشم چون به خوبی نمیتوانم نفس بکشم،

hosseinjabarvakili_2002
hosseinjabarvakili_2002
1 سال گذشته

سلام و خسته نباشید.من انحراف بینی به شدت زیادی دارم و همین طور شکاف کام هم دارم ولی گفتن برای شکافم فقط میتونن قالب بزارن یعنی نمیشه عملش کرد تنها راهش قالب گذاشتن
میخواستم بدونم شکاف کامم در عمل بینیم که تاثیری نمیزاره؟میشه انحراف بینیم و عمل کنم؟

drmohebbi9
drmohebbi9
1 سال گذشته
پاسخ دادن به  hosseinjabarvakili_2002

سلام لازمه ابتدا شکاف کام بسته بشه و بعد عمل بینی انجام بشه.
برای بستن شکاف کام توصیه میشه با پزشکانی که این عمل رو انجام میدن مشورت کنید

دکتر علیرضا محبی