جراحی بینی ، عمل زیبایی محبوب نزد تمامی افراد ، با توجه به بینی هر فرد ممکن است کمی متفاوت به انجام رسد. منظور این است که اگر بینی شما گوشتی است نباید انتظار داشته باشید عمل شما و نتیجه ای که از آن به دست می آید با پروسه جراحی بینی استخوانی مشابه باشد. هر فرد باید انتظاراتش از جراحی را با توجه به ویژگی ها و مشخصه های خود مطابقت دهد. اگر خارج از این حالت باشد مطمئناً نتیجه ای که بدست می آید ، هر چند عالی اما برای او رضایت بخش نخواهد بود. با دکتر علیرضا محبی بهترین جراح بینی استخوانی تهران همراه باشید تا در این مورد اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

جراحی بینی استخوانی - دکتر محبی

قصد داریم در این مقاله مطالبی راجع به دماغ استخوانی و عمل بینی استخوانی را در اختیارتان قرار دهیم تا اگر متقاضی این نوع رینوپلاستی هستید بدانید که باید از این پروسه چه انتظاراتی داشته باشید.

ساختمان بینی استخوانی را بشناسید :

در گام اول می خواهیم شما را با ویژگی های منحصر به فرد دماغ های استخوانی آشنا کنیم. عموماً این گروه از بینی ها از بافت های استخوانی و غضروفی محکمی تشکیل شده اند. پوست پوشاننده ساختار درونی عموماً ضخامت کمی داشته و انعطاف پذیری بالایی دارد. اصولا چنین دماغ هایی حالت کشیده ای دارند.  عمده ایراداتی که بر روی دماغ های استخوانی مشاهده می شود قوز بر روی پل بینی و انحراف سپتوم است.

آیا می دانید نازک بودن پوست بینی چه تاثیری در جراحی بینی استخوانی دارد ؟

نتیجه ای که از عمل رینوپلاستی حاصل می شود به چندین عامل بستگی دارد که ضخامت پوست بینی یکی از تاثیر گذارترین فاکتورها محسوب می شود. همانطور که متذکر شدیم در بینی هایی با ساختار استخوانی ، عموماً شاهد پوستی با ضخامت کم هستیم. نازک بودن پوست بینی می تواند هم جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه منفی.

یکی از خوبی های نازکی پوست دماغ این است که بعد از عمل جراحی بینی استخوانی ، در مدت ریکاوری ، تورم کمتری بر روی آن نمود پیدا می کند. بدین ترتیب کسانی که عمل بینی استخوانی انجام می دهند نسبت به افراد دیگر زودتر به نتیجه نهایی دست پیدا می کنند. زیرا ورم بینی بعد از عمل یکی از دلایلی است که رسیدن به نتیجه نهایی را به تاخیر می اندازد. در دماغ ها استخوانی به این خاطر که شدت بروز تورم کمتر است زودتر هم بهبود می یابد. علاوه بر این ، احتمال تشکیل اسکار بعد از جراحی بسیار پایین است. از این رو کمتر دیده شده است که بعد از عمل زیبایی بینی استخوانی اثری از محل ایجاد برش ها باقی بماند. بخاطر نازک بودن پوست دماغ ، کلیه اصلاحات انجام شده بر روی بافت ها و ساختار درونی به خوبی قابل رویت هستند. البته در طرف دیگر ، نازکی بیش از حد می تواند عیب بینی را بیشتر جلوه دهد یا در صورت بروز خطا جراحی ، فوراً مشخص گردد.

گاهی اوقات متقاضیان عمل بینی استخوانی ، پوست شان بیش از حد نازک بوده ؛ به گونه ای که تحمل نگهداشتن نخ های بخیه را نیز ندارد. به همین دلیل جراح بینی با بهره گیری از تکنیک مناسب باید کمی ضخامت پوست را افزایش دهد تا بتواند محل برش ها را بخیه زند. چنانچه برای جراحی بینی استخوانی خود به بهترین جراح بینی تهران ، دکتر علیرضا محبی مراجعه نمایید ، لزومی ندارد نگران وقوع خطا و اشتباه در طول جراحی باشید. چرا که ایشان به پشتوانه تجارب و فعالیت چندین ساله خود در این حوزه قادر است هر بینی را با توجه به ویژگی هایی که دارد و البته در نظر گرفتن خواسته فرد ، به نحو احسن جراحی کند.

روش های جراحی بینی استخوانی

در خصوص روش و تکنیک های عمل بینی باید بگوییم که 2 متد باز و بسته پر کاربردترین ها هستند. برای جراحی کردن بینی های استخوانی هر یک از آن ها قابل اجرا می باشند ؛ منتها با توجه به فاکتورهای مختلفی جراح یکی از آن ها را بر می گزیند.

اگر بینی استخوانی اشکالات زیادی را دارا باشد و جراح ملزم به پیاده سازی اصلاحات بر روی بخش بیشتری از بافت ها گردد ، روش باز می تواند انتخاب مناسب تری باشد چرا که با توجه به محل ایجاد برش ، جراح دسترسی بیشتری به بافت های تشکیل دهنده ساختار بینی خواهد داشت. در طرف دیگر ، چنانچه جراحی بینی استخوانی محدود به اعمال تغییرات جزئی باشد ، تکنیک بسته می تواند اجرا گردد.

این نکته را در نظر داشته باشید که جراح بینی تنها در این خصوص تصمیم گیری می کند. ایشان بر پایه علم و دانش خود قادر است معاینات دقیقی را به انجام برساند و پس از آن با شناسایی ایرادات مناسب ترین تکنیک را برای عمل بینی استخوانی انتخاب کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

همیشه باید ها و نباید هایی وجود دارد که برای آماده شدن در روزهای منتهی به روز جراحی بینی استخوانی تان ملزم به انجام آن هستید. این باید ها و نباید ها در طول جلسه مشاوره بین جراح بینی و بیمار به بحث گذاشته می شود. یک جراح بینی خوب و متعهد بر روی این بخش از فرایند ، وقت می گذارد و تمام جوانب آن را با دقت و ملاحظه بررسی می کند تا بتواند بهترین طرح درمان را ترسیم نماید. دکتر علیرضا محبی ، بهترین جراح بینی استخوانی در تهران معتقد است هر بیمار دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد و در نتیجه لازم است توصیه های قبل از جراحی بینی استخوانی نیز به صورت سفارشی برای هر بیمار ترسیم شود.

 • تاریخی را برای روز جراحی خود مقرر کنید که با شرایط کار و تحصیلی شما سازگار باشد. سعی کنید جراحی بینی خود را در دوره ای که کار و تحصیل شما در آن دوه فشرده است قرار ندهید. به خودتان وقت کافی برای استراحت کردن بدهید. تا روز دهم بعد از جراحی می توانید فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید پس سعی کنید قبل از جراحی ، موعدی را برای عمل بینی خود مقرر کنید که در طول این دوره ده روزه ، بتوانید بیشترین میزان استراحت را به بدن خود بدهید.
 • حداقل یک هفته قبل از جراحی بینی به دلیل تاثیر منفی داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین بر روی نتیجه جراحی ، از مصرف آنها اجتناب کنید.
 • همچنین در طول این دوره ، مصرف ویتامین E ، نیز به دلیل تاثیر بر روی افزایش احتمال خونریزی ، ممنوع می باشد. البته ، مصرف ویتامین E به صورت مولتی ویتامین قابل قبول است.
 • سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید. استعمال سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی شده و مشکلات تنفسی را به همراه می آورد.
 • برخی مکمل های گیاهی ار قبیل سیر ، جنسینگ و زنجبیل باعث خونریزی بعد از عمل بینی می شود. در خصوص مصرف آنها حتماً با پزشک مشورت کنید.
 • به مدت یک هفته قبل از جراحی بینی استخوانی ، از مصرف روغن ماهی خودداری کنید. همچنین توصیه می شود که غذاهای کم سدیم را در رژیم غذایی تان بگنجانید تا بتوانید به کاهش سطح تورم کمک کنید.
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشی ، به دلیل آسیب دیدگی پوست در اثر اشعه ماوراء بنفش ، توصیه دیگر در چارچوب مراقبت های قبل از عمل بینی می باشد.

مزایا جراحی بینی استخوانی

 • دوره ریکاوری بعد از این رینوپلاستی کوتاه تر می باشد.
 • میزان رضایت از نتیجه بدست آمده بالا می باشد.
 • میتوان هر نوع تغییری را بر روی آن ایجاد کرد.
 • فرم بینی بعد از عمل برگشت پذیر نخواهد بود.

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

اشاره کردیم که بافت های تشکیل دهنده این نوع بینی ، بافت های استخوانی و غضروفی هستند که ساختار بسیار محکمی را برای دماغ ایجاد می کنند. به سبب استحکام بالا بافت ها ، این بینی ها توان تحمل تغییرات متنوعی را دارند. منظور این است که عمل بینی استخوانی می تواند به هر یک از سه مدل طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی به انجام رسد و بهترین نتیجه را برای متقاضی رقم بزند. از آن جایی که در عمل بینی فانتزی و نیمه فانتزی باید اصلاحات به نسبت زیادی اعمال گردند ، نیازمند این است که ساختمان بینی به قدر کافی محکم باشد تا بعد از آن دچار فروپاشی نشود. خوشبختانه بینی های استخوانی از این ویژگی بهره مند هستند. برای انتخاب بهترین مدل عمل بینی استخوانی بهتر است با دکتر عمل خود مشورت کنید. چرا که به طور کلی انجام جراحی بینی استخوانی طبیعی ، فانتزی یا نیمه فانتزی برای شما امکان پذیر است ؛ اما لازم است جراح رینوپلاستی ، دماغ و آناتومی صورتتان را بررسی نماید تا ببیند آیا مدل انتخابی شما با چهره تان هماهنگ می شود یا خیر. اگر بهترین جراح بینی در تهران را برای خود انتخاب کنید و به توصیه ها و مشاوره های او گوش دهید ، مطمئن باشید نتیجه بسیار عالی را از رینوپلاستی بدست می آورید.

جراحی بینی استخوانی بدون عمل امکان پذیر است ؟!

حتما این مطلب به گوش شما آشناست که بدون جراحی ، درد و خونریزی بینی استخوانی خود را عمل کنید. اما در واقعیت چنین چیزی عملی است ؟ منظور از پیام فوق بهره گیری از فناوری لیزر است که بدون برش ، ایرادات بینی را برطرف می سازد. درست است که لیزر در بسیاری از حوزه ها پیشرفت چشم گیری را حاصل کرده اما لازم است بدانید که تا به الان در عمل های زیبایی بینی از جمله عمل بینی استخوانی لیزر کاربردی ندارد. به سبب بافت های حساس و بسیار زیاد این ناحیه ، نمی توان برای برش های جراحی از لیزر استفاده کرد. جراحی با لیزر  تنها یک جنبه تبلیغاتی است و تنها فایده ای که می تواند داشته باشد برای بینی های گوشتی است که کمی ضخامت بینی را کاهش می دهد. البته منظور از جراحی بینی استخوانی بدون عمل نیز می تواند تزریق فیلرهای پوستی باشد. با تزریق فیلر ایرادات بینی به طور موقت پوشیده می شوند و لازم است که هر چند وقت یکبار تزریق فیلر بینی تکرار شود. در کل نواقص و ایرادات بافت های استخوانی بینی تنها از طریق برش های جراحی می توانند به طور قطع اصلاح شوند. پس به جای اینکه وقت خود را صرف این پروسه ها کنید ، زمان را به تحقیق جهت انتخاب یک جراح بینی خوب برای عمل بینی استخوانی در تهران اختصاص دهید.

درد عمل بینی استخوانی

یکی از نگرانی هایی که برای اکثر متقاضیان جراحی بینی استخوانی بوجود می آید ، درد عمل است. در حین انجام جراحی از آن جایی که معمولاً افراد تحت بیهوشی عمومی هستند ، دردی را تجربه نمی کنند. بعد از به هوش آمدن و رفع اثرات داروی بیهوشی است که کم کم درد بروز می یابد. گفتنی است که احساس میزانی درد بعد از رینوپلاستی کاملا طبیعی است و برای تسکین دادن آن تدابیری همچون مصرف داروهای مسکن اتخاذ می شود.

شدت دردی که بعد از عمل دماغ استخوانی نمود پیدا می کند بر حسب یک سری عوامل ، برای همه افراد یکسان نیست. بعضی از متقاضیان که آستانه و تحمل درد بالایی دارند ، ممکن است شدت درد نمود یافته را قابل تحمل بدانند اما برخی دیگر که میزان تحمل دردشان کم است ، کمی بیشتر اذیت شوند. البته که می توانند از داروهای ضد درد تجویز شده از سوی بهترین دکتر عمل بینی استخوانی در تهران استفاده کنند. اگر در طول عمل کردن بینی استخوانی ، تغییرات زیادی بر روی استخوان ها و دیگر بافت ها اعمال گردد یا در صورت نیاز ، استخوان برای رسیدن به حالت و فرم درست شکسته شود ، باید انتظار داشته باشید که بعد از عمل به نسبت درد بیشتری به سراغتان آید. در کل درد بعد از رینوپلاستی موقتی بوده و رفته رفته از شدت آن کم می شود و  با گذشت چند روز به طور کامل بهبود می یابد.

برای جلوگیری از شدت یافتن درد یا حتی بروز مجدد آن باید از بینی خود در برابر آسیب ها و صدمات احتمالی محیط اطراف محافظت کنید و هنگام خواب و استراحت تا زمانی که به طور کامل بینی با فرم جدید خود سازگار شود از خوابیدن به روی صورت یا حتی پهلو اجتناب کنید. همچنین داروها را طبق دستور جراح بینی خود مصرف نمایید.

فیلم جراحی بینی استخوانی

هزینه عمل بینی استخوانی

مطابق معمول سوال همیشگی و پرتکرار بیماران قیمت جراحی بینی استخوانی در تهران است. شایان ذکر است که تعیین هزینه جراحی  تنها به یک عامل بستگی ندارد. برای آن که از قیمت دقیق اطلاع پیدا کنید بهتر است در مطب دکتر حضور یابید تا ایشان شما را معاینه نماید. پس از معاینه و تعیین مواردی همچون ، میزان تغییرات موردنیاز و دشواری عمل ، رینوپلاستی اولیه یا ترمیمی ،  تکنیک مناسب ، نوع بیهوشی و البته محل انجام جراحی ، ایشان می تواند هزینه نهایی را به طور دقیق به شما اعلام کند.

بازگشت نتیجه عمل بینی استخوانی !

طی عمل جراحی ، همانطور که در طول مقاله اشاره شد ، ایرادات وارد بر بافت های استخوانی بینی با استفاده از ابزارهای جراحی مثل تیغ و سوهان برطرف می گردند. گاها این شائبه برای افراد متقاضی پیش می آید که بعد از جراحی بینی استخوانی ، عیوبی مثل قوز و کجی استخوان مجدداً نمود پیدا می کنند. اما شایان ذکر است که چنین امری بعد از عمل ممکن نیست مگر آن که آسیب فیزیکی به دماغ وارد گردد.

بافت های استخوانی به سبب بافت منسجم و محکمی که دارند ، پس از تغییر یافتن قابلیت این را ندارند که به حالت سابق خود بازگردند. اگر پس از جراحی دماغ استخوانی خود یا یکی از اطرافیانتان شاهد بازگشت مشکلاتی بر ساختار بودید ، از این دو حالت خارج نیست :

1 . ضربه محکمی به بینی وارده شده که منجر به شکستگی یا جا به جا شدن استخوان می شود

2 . عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی طبق گفته های پزشک

چسب زدن بینی استخوانی بعد از عمل

چسب زدن بینی از جمله مراقبت های مهم بعد از عمل بینی استخوانی است که لازم است همه بیماران طبق آموزشی که از سوی جراح به آن ها داده می شوند ، عمل کنند. زدن چسب به بینی در ماه اول بعد از رینوپلاستی برای همه افراد الزامی است. معمولا در یک هفته اول بعد از عمل بینی برای تعویض چسب بایستی نزد جراح بروید. به این دلیل که در یک هفته اول ، بافت های جراحی شده در حساس ترین حالت خود قرار دارند و حتی یک فشار جزئی هم می تواند به نتیجه جراحی بینی استخوانی آسیب وارد کند. در پایان هفته اول ، بهترین جراح بینی استخوانی تهران نحوه زدن چسب را آموزش داده و پس از آن خودتان می توانید در منزل این کار را انجام دهید. در مورد این که تا چه زمانی باید انجام این کار را بعد از عمل بینی استخوانی ادامه دهید بایستی با پزشک مشورت کنید. بر اساس روند بهبودی تان و میزان متورم بودن بینی ، ایشان در این باره تصمیم گیری می کنند.

جراحی بینی استخوانی بدون بیهوشی

منظور از عمل کردن بینی استخوانی بدون بیهوشی این است که فرد تحت بی حسی موضعی قرار میگیرد. یعنی برخلاف همیشه به خواب کامل نمی روند بلکه بیدار و هوشیار بوده اما به سبب تزریق دارو بی حسی به موضع مورد هدف برای عمل ، هنگام اعمال تغییرات متوجه درد نخواهند شد. شایان ذکر است که چنانچه فرد به لحاظ جسمانی ، سلامت مطلوبی را برای عمل بینی استخوانی داشته باشد ، دیگر نگرانی بابت بیهوشی عمومی معنا پیدا نمی کند. زیرا تحت نظر یک جراح بینی خوب مشکلی برای او پیش نخواهد آمد. البته تعدادی از بیماران هم به خاطر حس و حالت هایی که به سبب دارو بیهوشی بعد از عمل به سراغ شان می آید ، به فکر جراحی بینی استخوانی بدون بیهوشی می افتند. اما در هر حال هر گونه اثر جانبی مثل سرگیجه و حالت تهوع موقت بوده و نهایتا با گذشت 48 ساعت برطرف می شوند.

جراحی بینی استخوانی + دکتر علیرضا محبی

ورم بینی استخوانی بعد از عمل

با اعمال تغییرات روی بافت های تشکیل دهنده بینی استخوانی ، کاملا طبیعی است که پس از عمل جراحی ، شاهد متورم شدن بینی باشید. اما سوال اصلی بیماران در این زمینه این است که ورم بعد از جراحی بینی استخوانی تا چه حد است و چگونه می توانیم به کاهش آن کمک کنیم. در وهله اول باید بگوییم که فاکتورهای مختلفی در شدت ورم نمود یافته تاثیر می گذارند.

یکی از آن ها، تکنیک جراحی است. بسته به این که عمل بینی استخوانی به روش باز یا بسته انجام شده باشد ، میزان ورم هم کم و زیاد می شود. مورد دیگر، ضخامت پوست است. با توجه به این که دماغ های استخوانی پوست نازکی دارند ، پس از رینوپلاستی ، مستعد ورم کمتری خواهند بود. گستردگی تغییرات نیز در ورم بعد از جراحی بینی استخوانی دخالت دارد. هر چه بهترین جراح بینی استخوانی تهران قسمت های بیشتری از بافت ها را دستخوش تغییرات قرار دهد ، نقاط متعددی از بینی هم تورم پیدا می کنند.

در گذشته برای اعمال بعضی از اصلاحات ، استخوان بینی در حین جراحی شکسته میشد و همین امر موجب ازدیاد تورم دماغ می گردید. اما امروزه به لطفا تکنیک های پیشرفته تر به ندرت شاهد وقوع چنین اتفاقی خواهیم بود.  نوع واکنش بدن نیز بی تاثیر در پیدایش ورم پس از جراحی بینی استخوانی نیست. بافت های بدن بعضی افراد که به ضربه حساس هستند ، پس از انجام عمل جراحی ، تورم بیشتری را متحمل می شوند.

در راستای کمک به کاهش هر چه سریع تر اثر مذکور از توصیه های زیر پیروی کنید :

 • قرار دادن کمپرس یخ بر روی ناحیه عمل شده در روزهای ابتدایی
 • تحرک سبک در طول روز مثل پیاده روی و قدم زدن حتی در محیط خانه
 • استراحت و خوابیدن در حالت درست ؛ یعنی دراز کشیدن بر روی کمر
 • چسب زدن پس از جراحی بینی استخوانی مطابق با گفته و آموزش جراح بینی