جراحی بینی گوشتی شامل مانورهای طراحی شده به شکلی دقیق و موشکافانه بر روی ساختار اسکلتی بینی ، واقع در زیر پوست بینی می باشد. این مانورها شامل کاهش، افزایش یا تنظیم چارچوب استخوان و غضروف می باشد. تکنیک های دقیق جراحی بینی بر روی چارچوب بینی ، بمنظور مشاهده نتایج نهایی از روی پوست اجرا می شود.

جراحی بینی گوشتی

تمامی اقدامات جراحی در طول رینوپلاستی معمولاً در زیر پوست انجام می شود. ولی نتایج توسط بیمار و سایر افراد، بر روی پوست مشاهده می شود. تنها استثناء، کوچک کردن سوراخ های بینی است ؛ که در آن جراحی مستقیماً بر روی پوست بینی انجام می شود.

یکی از بارزترین ویژگی بینی های گوشتی ، پوست ضخیم آن ها می باشد. بینی های گوشتی از لحاظ عضله ضعیف هستند. همچنین در نوک بینی غدد چربی فراوانی وجود دارد که باعث براق و چرب دیده شدن بینی می شود. در این نوع بینی ها ، نوک بینی ، پهن و بزرگ است. این بینی ها از نمای پایین، دارای شکل نیم دایره می باشند.

اهمیت بینی در صورت

بینی نقش مهمی را در هارمونی کل صورت ایفا می کند. اندازه و شکل آن می تواند توجه افراد را از سایر ویژگی های صورت ، به خود جلب کرده و تاثیر به سزایی بر روی چهره ، بر جای می گذارد.

با گفتن این حقیقت که شکل دهی مجدد بینی ، چهارمین روند جراحی رایج در سراسر دنیا می باشد ، دیگر تعجب آور نیست بگوییم که ، بینی ، منشاء احساس دلواپسی و پایین آمدن سطح اعتماد به نفس ، در فرد است.

بینی گوشتی چیست ؟

یکی از بارزترین ویژگی های بینی گوشتی ، که در اولین نگاه به چشم می خورد ، پهن بودن پره های بینی در مقایسه با سایر انواع بینی می باشد. غضروف در بینی گوشتی معمولاً پهن است ، و میزان ترشح چربی از غدد چربی موجود بر روی بینی ، زیاد است. همچنین بر روی بینی های گوشتی ، منافذ باز بسیار زیادی به چشم می خورد.

بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم بوده ، و غضروف در آن ها کوچک و ضعیف است. وجود پوست ضخیم ، باعث سنگین شدن بافت بینی شده ، و در نتیجه برخی بینی های گوشتی حالت آویخته دارند. پره های بزرگ و گرد ، که در زمان برگرداندن سر به عقب به خوبی قابل مشاهده هستند ، از دیگر ویژگی های بینی های گوشتی محسوب می شود.

زمانی که نوک بینی در مقایسه با پل آن پهن تر باشد ، باعث می شود که بینی نسبت به صورت پهن باشد. این عدم تقارن ، هارمونی صورت را تخریب کرده و جذابیت طبیعی شما را می کاهد.

علل گوشتی شدن بینی

بطور کلی گوشتی بودن بینی دارای ماهیت ژنتیکی می باشد. فاکتورهای فیزیولوژیکی متعددی نیز وجود دارند که ، می تواند باعث ایجاد چنین ظاهری در بینی شود.

بزرگ بودن بیش از حد غضروف جانبی پایینی

بینی گوشتی دارای غضروف جانبی بزرگ تر در بخش تحتانی می باشد ، و به همین دلیل نوک بینی برجسته می شود.

محدب بودن غضروف بینی

در حالت ایده آل ، غضروف جانبی در بخش تحتانی بینی ، صاف یا اندکی محدب است. افراد دارای بینی گوشتی ، دارای غضروف هایی به شکل گرد می باشند.

موقعیت غضروف

اگر موقعیت قرار گرفتن غضروف در مقایسه با حالت ایده آل ، بیشتر به سمت موقعیت عمودی متمایل باشد ، این امر باعث پهن تر بنظر رسیدن بینی می شود.

پوشش بافت

بافت نرم متمرکز در بینی ، باعث گوشتالو به نظر رسیدن بینی گوشتی می شود.

در بسیاری موارد ، ترکیب این فاکتورها باعث گوشتی دیده شدن بینی می شود. بنابراین هیچگاه روند انجام شده بر روی دو بینی گوشتی ، مشابه به یکدیگر نبوده و طرح درمان برای هر بینی ، حالت سفارشی و اختصاصی برای هر بیمار را دارد.

هدف از انجام جراحی بینی گوشتی چیست ؟

به کمک پیشرفت های رخ داده در جراحی پلاستیک ، نقص های بینی گوشتی ، در دستان متخصصان رینوپلاستی با تجربه ، با سرعت نسبتاً بالا قابل درمان است. در ادامه برخی از اهداف انجام رینوپلاستی بینی گوشتی را بررسی می کنیم :

 • بازیابی اعتماد به نفس

اگر همیشه نسبت به شکل بینی تان موذب بوده اید ، رینوپلاستی بینی گوشتی ، می تواند اعتماد به نفس شما را تا سطح زیادی افزایش دهد. این تقویت اعتماد به نفس ، نوع نگاه تان به دنیا و خودتان را تغییر می دهد.

 • غیر قابل مشاهده بودن جای زخم

رینوپلاستی تحت تکنیک باز و بسته ، بر حسب دامنه پیچیدگی روند ، انجام می شود. در روش رینوپلاستی بسته با توجه به ایجاد تمامی برش ها در داخل سوراخ های بینی ، هیچ برش خارجی ایجاد نشده ، و در نتیجه هیچگونه جای زخمی بر جای نمی ماند.

در تکنیک رینوپلاستی باز ، تنها یک برش در ستونچه بینی ، یعنی بافت بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود ، که به مرور زمان با سپری شدن روند بهبود ، محو می شود.

 • سرپایی بودن روند

بیشتر بیماران ، از دیدن سرعت تکمیل جراحی بینی گوشتی ، که بیشتر از دو ساعت طول نمی کشد ، شگفت زده می شوند. این روند سرپایی بوده ، و نیازی به بستری شدن و ماندن در مرکز درمان ندارد. بیشتر افراد ، پس از سپری شدن حدوداً یک هفته ، به فعالیت های نرمال زندگی خود باز می گردند.

 • تغییرات ظریف

هدف از جراحی بینی ، ایجاد تغییرات کامل در این اندام نمی باشد ، بلکه ارتقا ویژگی های موجود در این اندام ، محور کار این جراحی محسوب می شود. بعد از قرار گرفتن تحت جراحی بینی ، یک تغییر ظریف و در عین حال مثبت ، در چهره شما ایجاد می شود.

البته تمام روندهای جراحی ، خطراتی را به همراه دارند. از آنجایی که جراحی بینی روشی کم تهاجمی می باشد ، برای اکثر

بیماران ، بی خطر است.

چرا ضخامت پوست حائز اهمیت است؟

همانطور که قبلاً گفته شد، پوست ضخیم از بارزترین ویژگی های بینی گوشتی است. تصور کنید که در منزل، تخت خود را مرتب می کنید. اگر روتختی شما ضخیم و سنگین باشد، هر چیزی که در لایه زیرین آن قرار دارد، دیده نمی شود ؛ تمام برآمدگی ها و فرورفتگی ها پنهان می شوند.

حالت برعکس این است که بر روی تخت خود، یک ملافه نازک بیاندازید. در این حالت حتی کوچکترین نقص ها بر روی تشک شما به خوبی قابل رویت خواهد بود.

جراحی بینی گوشتی

مانورهای بسیار ریز و مینیاتوری جراحی ، تغییرات چندان آشکاری را در بیماران دارای بینی با پوست ضخیم بر جای نمی گذارند.

در بینی های دارای پوست ضخیم، لایه چربی زیر پوستی قابل توجهی در زیر پوست وجود دارد. همین لایه می تواند مایعات عامل ایجاد تورم ( ادم ) را برای مدت زمان طولانی در خود حفظ کند.

در جراحی بینی گوشتی ، غضروف اضافی به شکل گرافت هایی برای خلق جزئیات و باریک نمودن مطلوب نوک و پل بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

در ابتدا برای بیماران، امری بعید و عجیب به نظر می رسد. متاسفانه برخی جراحان بی تجربه نیز با این تکنیک بسیار مهم نا آشنا بوده ؛ در نتیجه نتایج نامطلوبی را بر روی بینی بر جای می گذارند.

در بیماران دارای بینی های گوشتی، غضروف به ساختار بینی اضافه می شود ؛ تا جزئیات و پیراستگی های مطلوب ، به بینی اضافه شود.

برداشتن غضروف اضافی ، در رینوپلاستی بیماران دارای بینی گوشتی، که عمدتاً دارای استخوان و غضروف ضعیفی در ساختار بینی خود می باشند ؛ باعث ایجاد فضایی می شود که با بافت اسکار پر می شود. بافت اسکار، هیچگونه ظرافتی نداشته و به شکل یک حباب بی شکل دیده می شود. این بافت بینی را به شکلی بدتر از شکل قبل از رینوپلاستی آن در می آورد. جراح با تجربه و متبحر ، از برداشتن غضروف در بینی گوشتی اجتناب می کند. همچنین با اضافه کردن غضروف در بینی گوشتی، از بروز چنین نقصی جلوگیری می نماید.

بینی گوشتی معمولاً دارای غضروف های ضعیف می باشد. بعلاوه، یک بینی گوشتی اغلب دارای نوک گوشتی است ، که به سمت پایین متمایل است ، و پره های بینی اغلب باز و ضخیم هستند. جراحی بینی گوشتی در مردان در مقایسه با زنان از رواج بیشتری برخوردار است.

عمل بینی گوشتي

برای ایجاد خمیدگی در غضروف و شکل دهی به آن ، می توان با زدن بخیه هایی در غضروف بینی بیماران دارای بینی گوشتی ، شکل بسیار زیبا و مطلوبی را بدون نیاز به برداشتن غضروف ایجاد نمود.

غضروف ضعیف در بینی های گوشتی، ویژگی بسیار نامطلوبی است. به سبب این ویژگی ، دستیابی به نتایج شگفت انگیز زیبایی در بینی های گوشتی ، تنها در دستان هنرمند جراح بینی ماهر و خلاق امکان پذیر خواهد بود.

جراح بینی ماهر و باتجربه، از مواد گرافت ساختاری کافی اضافی که از سپتوم، گوش یا دنده خود بیمار گرفته شده است ؛ برای تقویت ساختار بینی و برجسته نمودن تغییرات و پیرایش های ایجاد شده در بینی استفاده می کند.

زمانی که تکنیک های صحیح با دستان هنرمند جراح ماهر و با تجربه بر روی بینی گوشتی اجرا می شود ؛ نتایج بسیار زیبایی بدست می آید.

در جراحی بینی گوشتی ، دو تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی بسته استفاده می شود.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی ، در مقایسه با دیگر انواع جراحی چگونه است ؟

در گذشته در عمل بینی گوشتی ، اغلب غضروف بینی برداشته می شد. این امر باعث ایجاد فرورفتگی و اسکار در پوست شده ، و دستیابی به یک چهره طبیعی و متوازن را ، برای بیمار غیر ممکن می نمود. اکنون با انجام رینوپلاستی بینی گوشتی در دستان یک جراح ماهر و خلاق ، بیمار می تواند از داشتن بینی که دیگر ویژگی های صورت را تکمیل می کند ، لذت ببرد.

جراح بینی نخست بینی را مورد بررسی قرار داده ، و تناسبات آن با چشم ها ، گونه ها ، چانه و دیگر ویژگی های صورت را مد نظر قرار می دهد. سپس تکنیک مناسب برای جراحی بینی بیمار را ، انتخاب می نماید.

اگر بیمار برای جراحی بینی گوشتی واجد شرایط باشد ، جراح طرح درمان سفارشی او را برنامه ریزی می کند. گاهی اوقات جراح بینی تشخیص می دهد که بیمار ، می تواند از برخی روند های جوان سازی صورت نیز بهره مند شود. در این حالت ، گزینه ها و پیشنهادات خود را در اختیار بیمار قرار می دهد.

آیا شما برای جراحی بینی گوشتی واجد شرایط هستید ؟

فردی که دارای بینی گوشتی یا نوک بینی گوشتی است، می تواند از عمل بینی گوشتی بهره مند شود. جلسه مشاوره بیمار ، تجربه ارزشمندی را خصوصاً برای افرادی که خواهان کسب اطلاعات هرچه بیشتر ، درباره عمل بینی گوشتی ، و دیگر درمان های جوان سازی صورت هستند ، فراهم می آورد. جراح از جلسه مشاوره ، برای ارزیابی بینی بیمار و ویژگی های صورت او ، استفاده می کند.

در طول جلسه مشاوره ، جراح بیمار را به پاسخ دادن سوالات مد نظرش ، تشویق می کند. جراح کلیه جنبه های عمل بینی گوشتی را ، به بیمار آموزش داده و چشم اندازهایی را در خصوص روند و فرایند ریکاوری به او ، ارائه می دهد.

علائم و ویژگی های بینی گوشتی چیست ؟

 1. پوست ضخیم در نوک بینی
 2. حفره های آشکار بر روی پوست بینی
 3. سوراخ های بینی پهن
 4. نوک بینی بزرگ و گوشتالو
 5. بخش پایینی پهن در بینی
 6. غضروف اسکلتی نازک و ضعیف

اگر بینی تان دارای ویژگی های فوق باشد ، شما صاحب بینی گوشتی هستید.

آیا روند رینوپلاستی در بیماران دارای بینی گوشتی متفاوت است ؟

انجام جراحی بینی گوشتی ، به مهارت تخصصی ویژه ای نیاز دارد. از نظر جراح ، شکل دهی مجدد و تغییر اندازه بینی و در عین حال ، حفظ ویژگی های منحصر به فرد و تناسب آن با صورت ، بسیار چالش برانگیز است.

معمولاً بینی افراد دارای بینی گوشتی ، دارای پل صاف و نوک پهن می باشد. هدف اصلی در این نوع بینی ، خلق یک نوک بینی جدید ، از طریق پیوند غضروف می باشد. بیماران دارای بینی گوشتی ، در جلسه مشاوره خود اغلب از جراح درخواست می کنند تا ، در طول روند جراحی ، اندازه سوراخ بینی را نیز کاهش دهد.

همچنین بیمار باید از روند جراحی خود ، انتظارات منطقی داشته باشد. انتظار داشتن یک بینی نازک و کوچک ، در عین داشتن یک بینی پهن و ضخیم ، یک انتظار غیر منطقی محسوب می شود.

آیا بینی گوشتی بعد از جراحی به حالت اول خود بازمی گردد ؟

نتایج عمل بینی گوشتی ، در دستان یک جراح بینی ماهر و با تجربه ، تقریباً پس از 6 ماه قابل مشاهده خواهد بود و بعد از این مدت زمان ، تغییرات قابل ملاحظه ای اتفاق نخواهد افتاد ، و بینی در همان شکل و حالت باقی خواهد ماند.

جراح بینی و مهارت های او

یک متخصص رینوپلاستی با تجربه ، می تواند با ملایمت و مهارت، لایه زیر جلدی ضخیم در بینی های گوشتی را نازک کند. با این وجود انجام این کار باید با دقت بسیار بالا انجام شود. همچنین به مهارت و ظرافت فوق العاده ای برای جلوگیری از مختل نمودن جریان خون به پوست و پیشگیری از نکروز پوست ، نیاز دارد. این جراحی یک تکنیک بسیار پیشرفته است که باید بسیار محافظه کارانه انجام شود.

اگر شما صاحب یک بینی گوشتی هستید ، به کار گیری دقت و ملاحظه زیاد در انتخاب یک جراح توانمند ، امری اجتناب ناپذیر است. زمانیکه جراح منتخب خود را انتخاب کردید ؛ وی در جلسه مشاوره ، جراحی و ملاحظات ویژه آن را برای شما به طور کامل ، شرح می هد. کلیه سوالات مورد نظر خود را از جراح خود بپرسید ؛ اطلاعات کامل را در خصوص دامنه دوره ریکاوری کسب نمایید.

چالش های بینی گوشتی

اگر شما صاحب یک بینی گوشتی هستید ؛ شاید در خصوص آگاهی از چگونگی انجام جراحی این نوع بینی کنجکاو باشید. هر قدر این پوست ضخیم تر باشد ، ویژگی های پایه را بیشتر پوشش داده و جزئیات بینی کمتر نمایان می شود. اگر این موضوع در طول انجام جراحی بینی مد نظر قرار نگیرد ؛ تغییرات ایجاد شده در بینی، نمایان نخواهد شد.

همچنین وزن پوست در بینی های گوشتی ، باعث می شود که نوک بینی به سمت پایین کشیده شود. به همین دلیل یک جراح بینی ماهر ، با تقویت غضروف نوک بینی ، در حین جراحی ، این مشکل را نیز حل می کند.

موضوع دیگر مرتبط با بینی های گوشتی ، فرایند بهبود آن است. نه تنها بینی های گوشتی به تشکیل اسکار تمایل بیشتری نشان می هند ؛ بلکه فروکش کردن تورم نیز در آنها طولانی تر می باشد. در نتیجه زمان بیشتری برای سپری شدن دوره بهبود در این دست از بینی ها مورد نیاز می باشد.

جراحی بینی گوشتی

اصلاحات جراحی بینی گوشتی

فاکتورهای متعددی در گوشتی بودن بینی دخیل می باشند. از این رو ، روش های متعدد جراحی برای اصلاح معایب این نوع بینی ، به کار گرفته می شوند.

شکل دهی با بخیه

در این روش ، بخیه ها برای شکل دادن بخش های برآمده غضروف جانبی ، در قسمت تحتانی و باریک کردن نوک بینی استفاده می شوند. این بخیه ها جذبی بوده و نهایتاً توسط خود بدن جذب می شوند.

پیرایش پره های بینی

غضروف های پره های بینی ، در بینی های گوشتی شبیه نعل اسب می باشند. در صورت برجسته بودن ، باعث پهن دیده شدن بینی می شوند. در پیرایش این بخش از بینی ، قسمتی از غضروف برای باریک کردن آن برداشته می شود.

پیوند غضروف

با توجه به ضعیف بودن غضروف در بینی های گوشتی ، این غضروف از ناحیه دیگری گرفته شده ، و برای شکل دهی مجدد به بینی ، به بخش دیگری پیوند زده می شود. با قرار دادن غضروف پیوند زده شده در موقعیت های استراتژیک ، جراح بینی می تواند یک خط و نوک بینی تراشیده و خوشایند ، از نظر زیبایی را خلق کند.

جراحی بینی به روش باز یا بسته

در حدود 99 درصد جراحان بینی از رینوپلاستی باز استفاده می کنند. این تکنیک ، امکان دسترسی جراح به بافت بینی را فراهم می آورد.
جراح قابل اعتمادی مثل دکتر محبی ، با دقت ساختار بینی را ، برای تعیین بهترین تکنیک برای دستیابی به نتایج مطلوب شما ، ارزیابی می کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

قبل از تصمیم گیری برای انجام جراحی بینی گوشتی ، باید اقداماتی را انجام دهید. نخست، درباره روند جراحی و کلیه جزئیات آن از قبیل ریکاوری ، هزینه ، مشکلات بالقوه و فاکتورهای دیگر ، اطلاعات کسب کنید.

همچنین باید برای یافتن یک جراح واجد شرایط برای انجام عمل بینی گوشتی ، وقت کافی بگذارید. سپس باید دستورالعمل های مراقبتی قبل از جراحی را با دقت دنبال کنید.

تحقیقات آنلاین

اولین قدم قبل از جراحی بینی ، تحقیقات آنلاین و کسب اطلاعات درباره روند رینوپلاستی می باشد. برخی از فاکتورهایی که باید به بررسی آنها بپردازید عبارتند از:

جزئیات روند

رینوپلاستی یک روند پیچیده و تهاجمی می باشد که باید جدی گرفته شود. مطالب مربوط به نحوه انجام فرایند و چیز هایی که برای تضمین دستیابی به یک نتیجه مثبت الزامی است را بخوانید.

ریکاوری بعد از جراحی بینی گوشتی

مثل هر جراحی دیگری ، ریکاوری رینوپلاستی نیز تا حد زیادی به پیامدهای فردی آن وابسته است. در طول دوره ریکاوری ، درد ، کبودی و احساس خستگی رایج است. باید از یکی از دوستان یا نزدیکان بخواهید تا بعد از جراحی بینی ، شما را به منزل بازگرداند و میزان دمای بدن شما را کنترل کند. چون تب بالا می تواند نشانه ای از عفونت باشد. مطالب دیگری که باید درباره آنها بخوانید ، زمان بازگشت به فعالیت های روزمره و اقداماتی است که ؛ باید در طول دوره ریکاوری از انجام آن ها خودداری کنید.

هزینه جراحی بینی گوشتی

هزینه جراحی رینوپلاستی بر حسب پیچیدگی روند ، محل استقرار جراح و تجربه او متغیر است. هزینه نباید جزو اصلی ترین ملاحظات باشد.

عوارض جانبی

اکثریت قابل ملاحظه ای از بیماران رینوپلاستی هیچگونه عوارض جانبی را تجربه نکرده اند ؛ یا عوارض جانبی تجربه شده توسط آنها بسیار جزئی و سطحی می باشد. با این وجود مثل هر جراحی دیگری ، رینوپلاستی نیز با خطراتی از قبیل عوارض جانبی ناشی از بیهوشی ، خونریزی ، واکنش به دارو ، تورم و عفونت غیر منتظره همراه می باشد.

گاهی اوقات در صورتی که بیمار دستورالعمل های پس از جراحی پزشک را دنبال نکند ، مشکلاتی بروز می کند. برای اجتناب از عوارض جانبی غیر الزامی ، بیماران باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب و موقعیت هایی که به بروز تورم می شود ؛ خودداری کرده و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنند.

انتخاب جراح بینی گوشتی

مسئولیت یافتن جراح می تواند یک تلاش گیج کننده باشد. جراحان زیادی ، رینوپلاستی را انجام می دهند. بنابراین درک این مطلب که کدامیک دارای بیشترین صلاحیت می باشد ، از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل باید بدانید که به دنبال چه چیزی هستید ؛ و چه سوالاتی را باید از جراح بپرسید.

اولین اقدام ، جستجو برای یافتن جراحان دارای بورد تخصصی جراحی صورت و جراحی ترمیمی می باشد. بهتر است جلسات مشاوره ای را با چند جراح صورت مختلف هماهنگ کنید. این امر به شما کمک می کند تا جنبه های مختلف را درک کرده و مورد مقایسه قرار دهید.

جراح شما باید دانش وسیعی درباره ساختارهای داخلی و خارجی بینی داشته باشد. همچنین اطمینان از اینکه جراح منتخب شما ، حداقل در هفته یک یا چند جراحی رینوپلاستی را انجام می هد ، حائز اهمیت است.

همچنین باید حتماً در هنگام مشاهده گالری عکس های قبل و بعد رینوپلاستی بیماران دیگر این جراح ، نتیجه کار او را دوست داشته باشید.

جراح باید ثبت نتایج خوبی را در پرونده کاری خود داشته باشد. او باید در زمینه موارد رینوپلاستی ترمیمی ، صاحب تجربه باشد.

مطلب دیگری که باید درباره آن تحقیق کنید ، تجهیزات پیشرفته سه بعدی می باشد ؛ که می تواند دقت را ارتقا داده و ماندگاری جراحی بینی را تضمین کند.

جراحی بینی گوشتی

مراقبت های قبل از جراحی بینی گوشتی

به منظور تضمین موفق بودن نتایج ، مشارکت فعال در فرایند جراحی بینی از اهمیت زیادی برخوردار است. این مشارکت تا حد زیادی به میزان دقت شما ، در مراعات کردن دستورالعمل های مراقبتی قبل و بعد از جراحی بستگی دارد.

برخی دستورالعمل های رایج پیش از رینوپلاستی عبارتند از:

 1. همه جراحان قبل از فرایند جراحی به شما توصیه می کنند ، کشیدن سیگار را ترک کنید.
 2. جراح همچنین از شما می خواهد ، تا مصرف رقیق کننده های خون از قبیل آسپرین و سیر و روغن ماهی را نیز کنار بگذارید.
 3. از مصرف چای های گیاهی نیز باید اجتناب شود. مصرف الکل حداقل به مدت 48 ساعت قبل از جراحی و 2 هفته بعد از جراحی کنار گذاشته شود.
 4. در صورتی که داروهای بدون نسخه یا داروهای تجویزی یا مکمل های گیاهی مصرف می کنید ؛ حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
 5. برخی ارزیابی ها و تست های آزمایشگاهی از سوی پزشک تجویز می شود ؛ که انجام آنها قبل از جراحی ضروری می باشد.

تکنیک های جراحی بینی گوشتی

چهار تکنیک تخصصی در جراحی بینی وجود دارد که عبارتند از:

گرافتینگ نوک بینی

بسیاری از بیمارانی که به جراح بینی مراجعه می کند ، خواستار تغییراتی در نوک بینی خود می باشند. یک تکنیک ویژه گرافتینگ که از گرافت های قوس سوراخ بینی استفاده می کند ؛ از نوک بینی پشتیبانی کرده و ایجاد یک شکل ظاهری طبیعی را تضمین می نماید.

با کمک بخیه های داخلی و گرافت های غضروف ، نوک بینی تراش داده می شود. برای ایجاد شکل صاف از تمام جهات و زوایا ، نوک بینی لیفت می شود.

گرافت های پشتیبان غضروفی

در گذشته گاهی در شکل دهی به غضروف ، نتیجه دقیقی به دست نمی آمده و باعث بدشکلی در بینی می شد. در طول روند جراحی بینی ، جراح شما ، گرافت های پشتیبانی را که از غضروف خود بیمار تهیه شده ، و برای پشتیبانی دراز مدت از بینی استفاده می شود ، خلق می نماید. با بکار گیری قطعه هایی از غضروف خود بیمار برای ارزیابی و درمان بی نظمی های کانتور داخلی ، جراح می تواند نتایج متقارن تری را خلق نماید.

رینوپلاستی سونوگرافی

امروزه جراح شما می تواند با نهایت دقت تراش های لازم را در استخوان بینی ایجاد نماید. این تکنیک جدید ، پیشرفته ترین و موفق ترین تکنیک تا به امروز بوده است. این تکنیک به جراح این امکان را می دهد تا استخوان را در حین سالم نگه داشتن بافت و عروق خونی اطراف ، تراش دهد. این روند موثر و ظریف باعث تورم و کبودی کمتر ، بعد از جراحی و زمان بهبود سریع تر می شود.

بخیه زدن به غضروف

در گذشته غضروف بخش تحتانی بینی برای درمان ویژگی های گوشتالو بودن بینی ، پیرایش می شد. امروزه جراحان بینی می دانند که علاوه بر پیرایش شدن بینی ، بینی برای دستیابی به نتیجه مطلوب ، به بخیه زدن های تخصصی نیز نیاز دارد. این تکنیک دوگانه ، تناسب بهتر و شکل ظاهری یکنواخت تری را خلق خواهد کرد.

ایجاد این تغییرات در رینوپلاستی ، ظرفیت بالقوه جدیدی را خلق می کند ؛ که از طریق پیشرفت ها در تکنولوژی و تکنیک های جراحی محقق می شود. امروزه ، جراحان با تجربه و ماهر از طریق همگام بودن با دستاورد ها ، زمان بهبود را ارتقا داده و نتایج بهتری را در بیمار خلق می نمایند.

اقدامات بعد از جراحی بینی گوشتی

 • فعالیت خود را در طول هفته اول بعد از جراحی ، به حداقل برسانید. قدم زدن در منزل بلامانع می باشد ؛ ولی از خم شدن و بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید.
 • در زمان استراحت یا خواب ، سر خود را با قرار دادن 2 یا 3 بالش بالا آورده ، و از چرخیدن به پهلو خودداری کنید.
 • مقدار زیادی مایعات نوشیده ، و غذاهای نرم بخورید.
 • می توانید اطراف سوراخ های بینی را ، با گوش پاک کن و پراکسید هیدروژن ، سه بار در روز پاک کنید.
 • یک رطوبت ساز می تواند به شما کمک کند ، تا در حین خواب از راه دهان ، راحت تر نفس بکشید.
 • فین نکنید و زمانی که احساس عطسه کردید ، از راه دهان عطسه کنید.
 • خونریزی ملایم در دو روز اول بعد از جراحی ، نرمال می باشد. از قورت دادن خون خودداری کنید ؛ چون باعث حالت تهوع می شود.
 • تورم در طول دو روز به حداکثر رسیده ، و سپس در طول هفته بعد فروکش می کند. استفاده از کیسه یخ یا کیسه حاوی نخود های منجمد ، بر روی چشم ، در 48 ساعت اول بعد از جراحی ، می تواند تورم چشم ها و گونه ها را کاهش دهد.
 • اگر داروهایی از قبیل ویتامین E ، آسپرین یا ایبوپروفن و مکمل های گیاهی از قبیل گینکو ، جنسینگ و سیر مصرف کنید ، احتمال خونریزی افزایش می یابد. از مصرف این محصولات 2 تا 3 هفته قبل از جراحی ، خودداری کنید.
 • داروهای مسکن برای تسکین درد تجویز می شوند. توجه داشته باشید که این داروها واکنش های شما را مختل می نمایند ؛ بنابراین از رانندگی و انجام فعالیت های خطرناک ، در حین مصرف داروهای مسکن خودداری کنید.
 • بعد از جراحی استراحت کنید ، و در 24 ساعت اول سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید.
 • پنج بار در روز از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • غذاهای نرم ، سبک و نوشیدنی های خنک مصرف کنید.
 • به مدت 6 هفته از قرار دادن بینی در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • در 6 هفته اول فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 • عینک نزنید.
 • داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
 • در صورت داشتن خونریزی یا درد شدید ، به جراح خود مراجعه کنید.

تغذیه بعد از عمل بینی گوشتی

یکی از سوالاتی که مرتباً از سوی افرادی که تحت جراحی رینوپلاستی قرار گرفته اند ، پرسیده می شود این است ، که بعد از رینوپلاستی ، باید چه غذاهایی بخورند. همچنین سوالاتی در خصوص غذاهای مفید ، برای داشتن یک فرایند بهبود سریع و مناسب، نیز پرسیده می شود. برای یافتن پاسخ سوالات خود در این زمینه با ما همراه باشید.

اهمیت تغذیه بعد از جراحی بینی گوشتی

در مراحل مختلف زندگی ، مزایا و اهمیت سبک های تغذیه ای مختلف به شکلی برجسته نمود می کند. در این خصوص ، برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و صحیح بعد از رینوپلاستی ، اهمیت می یابد.

از آن جایی که بعد از جراحی رینوپلاستی ، بدن در معرض تغییرات فیزیکی قرار گرفته ، و برش هایی در بینی ایجاد می گردد ، تغییر عادات غذایی در زندگی روزمره ، برای مدتی کوتاه الزامی می باشد. تغذیه از جمله فاکتورهایی است که بر روی دوره بهبود زخم ها در بینی ، و فرایند ریکاوری ساختار بینی تاثیر به سزایی دارد.

توصیه های تغذیه ای بعد از جراحی بینی گوشتی

قبل از پرداختن به توصیه های تغذیه ای بعد از رینوپلاستی ، بهتر است یک فهرست را تهیه کنید. هرچند نکاتی در تغذیه بعد از رینوپلاستی وجود دارد ، که بعنوان یک محتوای کلی در تغذیه بعد از رینوپلاستی ، محسوب می شوند ؛ ولی تغییرات خاصی نیز در این محتوای کلی ، بر حسب نیازهای فردی اتفاق می افتد.

کلیه جزئیات درباره مدت زمان و تغذیه ، بوسیله پزشک تان طراحی شده ، و با شما به اشتراک گذاشته می شود.

 • الویت تغذیه بعد از رینوپلاستی با مصرف غذاهای نرم می باشد. برای مثال غذاهایی از قبیل سوپ ، ماست و جو پرک جزو این الویت ها می باشند.
 • در زمان غذا خوردن بعد از رینوپلاستی ، باید سعی کنید از مصرف غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد خودداری نمایید. اصولاً شما باید از قرار گرفتن در معرض بخار غذاهای بسیار داغ اجتناب کنید.
 • موقع غذا خوردن بعد از رینوپلاستی ، نباید برای مدت زمان طولانی غذا را بجوید. از آنجایی که استخوان ها و بافت ها در بینی شما هنوز در فاز ریکاوری قرار دارند ، باید از غذاهایی از قبیل آجیل های خشک و استیک برای مدتی اجتناب کنید. همچنین بهتر است از جویدن آدامس نیز خودداری کنید.

جراحی بینی گوشتی

بعد از جراحی بینی گوشتی چه بخوریم ؟

 • دقت داشته باشید که آنچه بعد از رینوپلاستی می خورید ، خیلی شور نباشد. به منظور اجتناب از بروز تاثیرات منفی مانند تورم که در روند بهبود اختلال ایجاد می کنند ، از افزودن نمک زیاد به غذاهای خود اجتناب کنید. بهتر است برای مدتی غذاهای خود از قبیل پنیر را که در حات نرمال شور هستند ، بدون نمک بخورید.
 • از مصرف موادی از قبیل الکل ، کافئین و سیگار برای مدتی بعد از جراحی رینوپلاستی خودداری کنید. این مواد تاثیرات منفی را بر روی فرایند ریکاوری بینی شما بر جای می گذارند.
 • بعد از رینوپلاستی، برای یک دوره زمانی خاص ، از مصرف غذاهای نفخ دار خودداری کنید. همچنین توقف مصرف نوشابه و آب معدنی نیز توصیه می شود ؛ چون سدیم موجود در آب معدنی تاثیرات منفی در تورم را بر جای می گذارد.
 • شما باید بعد از جراحی بینی ، در عادات غذایی خود پروتئین و ویتامین C را بگنجانید. چون این مواد بر روی فرایند بهبود زخم تاثیر مثبتی را بر جای می گذارند.
 • از مصرف غذاهایی که شخصاً به آنها آلرژی دارید ، خودداری کنید. چون واکنش های بدن از قبیل عطسه یا سرفه کردن ؛ می تواند تاثیر منفی را بر روی فرایند ریکاوری بینی بر جای گذارد.
 • توقف مصرف غذاهای تند و پر ادویه برای مدتی کوتاه ، در حین تغذیه بعد از عمل بینی ، گزینه مناسبی می باشد. در واقع غذاهای تند باعث گشاد شدن رگ های خونی شده ، و دوره ریکاوری و تورم را طولانی تر می نمایند. بعلاوه ، ادویه ها در اثر ساختاری پودری شان ، بر روی عطسه کردن نیز تاثیر گذار می باشند.
 • مصرف آب در قوانین تغذیه ای بعد از عمل بینی ، از جایگاه مهمی برخوردار است. توصیه می شود روزانه به طور میانگین ، 5/2 لیتر آب مصرف کنید.

چرا دکتر محبی ؟

ما در ایران با کمبود جراح بینی روبرو نیستیم ؛ ولی دکتر محبی که کل عرصه شغلی خود را ، به کسب مهارت در جراحی بینی اختصاص داده است ، به خوبی درک می کند که ، رینوپلاستی تلفیقی از درمان پزشکی و خلاقیت و هنر است.

به دلیل توانایی او در بکارگیری هنرمندانه تکنیک های جراحی ، فهرست بلندی از بیماران را به خود جذب کرده است ، که نام سلبریتی ها ، مدل ها و ورزشکاران نیز ، در میان آن به چشم می خورد.