همه ما می خواهیم از جراحی بینی ، به بهترین نتیجه ممکن برسیم ؛ اما آیا می دانید چه فاکتورهایی در کسب این امر موثر هستند؟ یکسری اقدامات قبل از عمل مثل انتخاب بهترین جراح بینی تهران و یکسری مراقبت های بعد از جراحی بینی هستند که به شما کمک می کنند تا فرم جدید دماغ حفظ شود و در نهایت به همان چیزی که مد نظرتان بوده برسید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

اما این مراقبت های پس از عمل شامل چه مواردی هستند ؟ در چه بازه زمانی باید انجام شوند و در اصل اهمیت آن ها چقدر است ؟ قطعا به عنوان یک شخصی که تمایل به انجام عمل بینی دارد ، این سوال ها در ذهن شما هم ایجاد می شود. در این مقاله تماما سعی بر آن داشته ایم که تمامی پرسش های ممکن در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بینی را پاسخ دهیم.

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی بینی در چیست ؟

عمل کردن بینی در حقیقت یک پروسه سه مرحله ای است که تمامی این مراحل باید به درستی به انجام برسند تا ثمره آن مورد رضایت فرد واقع گردد. در این مراحل برخی از وظایف برعهده جراح و بعضی دیگر بر دوش بیمار است. پس از این که بینی جراحی می شود ، مدتی زمان نیاز دارد تا بافت ها ترمیم یافته و بهبودی حاصل شود. در این مدت برای اینکه عارضه ای پیش نیاید ، زخم ها عفونت نکنند ، ظاهر بینی کج یا فرو رفته نشود و سریع تر نتیجه پایانی قابل رویت گردد ، باید دستورالعمل های مراقبتی را که بهترین جراح بینی تهران آموزش می دهد ، انجام شوند.

چه زمانی باید مراقبت های پس از عمل بینی به انجام برسند ؟

با پایان یافتن عمل جراحی بینی ، مرحله بعدی دوره نقاهت است. دوره نقاهت یا ریکاوری همان زمانی است که بیمار باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت کند تا مشکلی برای او پیش نیاید. دوره ریکاوری خود مدتی زمان می برد تا به پایان برسد و در هر مقطع زمانی ممکن است فرد اثرات جانبی و احساسات مختلفی را تجربه کند. با توجه به این مسئله نکات مراقبتی بعد از رینوپلاستی ممکن است در هر بازه زمانی از دوره نقاهت جراحی بینی متفاوت باشد.

نکته : با توجه به اینکه عمل بینی هر فرد با فرد دیگری متفاوت است ، امکان دارد شرایط ریکاوری برای هر بیمار و مراقبت هایی که لازم دارد نیز یکسان نباشند؛ اما همواره یک قاعده کلی وجود دارد و جراح در صورتی که فرد شرایط خاصی داشته باشد علاوه بر این مراقبت های کلی نکات انحصاری را نیز برای آن بیمار توضیح می دهد.

روند بهبودی بینی بعد از عمل و مراقبت های این دوره

بلافاصله پس از جراحی بینی

زمانی که عمل جراحی به پایان می رسد و بیمار هوشیاری خود را بدست می آورد ، عموما اولین موردی که تجربه می کند درد در بینی همراه با سردرد است. در این بازه بانداژ و اسپلینت بر روی دماغ قرار گرفته تا در محل خود نگهداشته شود. در این مدت پزشک برای کنترل درد دارو مسکن تجویز می نماید. در صورتی که مشکل جدی وجود نداشته باشد و تمام موارد نرمال باشند ، چند ساعت پس از عمل فرد می تواند به خانه بازگردد و به توصیه بهترین دکتر عمل بینی تهران پس از بازگشت تنها کاری که باید انجام دهد ، استراحت است.

امکان دارد در این مدت دچار گرفتگی بینی شوید و تنفس کمی دشوار گردد. برای حل این مشکل ، تنفس از راه دهان پیشنهاد می شود. بدانید که نوک بینی ممکن است تا مدتی بی حس باشد و ورم و کبودی در اطراف بینی ، چشم و گونه ها نیز نمایان گردند. برای اینکه شدت موارد گفته شده در زمان ابتدایی پس از عمل خیلی سریع تر کاهش پیدا کند ، باید مراقبت های بعد از جراحی بینی اعم از استراحت مطلق و اجتناب از انجام فعالیت های سنگین رعایت شوند.

هفته اول بعد از عمل :

با گذشت یک هفته از دوره نقاهت جراحی بینی ، پزشک که نوبت ویزیت را برای بیمار معین می کند تا به معاینه بینی و ارزیابی روند بهبودی آن بپردازد. در این جلسه به احتمال خیلی زیاد اسپلینت از روی دماغ برداشته می شود و جراح مراقبت های بعد از جراحی بینی را که پس از باز شدن گچ به ان نیاز دارید به شما می گوید.  انتظار می رود در این مقطع مشکلی برای انجام کارهای روزانه نداشته باشید اما باید دقت کنید که بینی تان ضربه نبیند ، تحت فشار زیاد قرار نگیرد و حتی الامکان به مدت زیاد در معرض نورآفتاب نباشد. برای اینکه در این مدت به بینی فشار وارد نشود باید نکات مراقبتی زیر را رعایت کنید :

  • فعلا برنامه ورزشی تان باید متوقف باشد
  • از عینک استفاده نکنید
  • بر روی شکم نخوابید
  • ترجیحا از غذاهای کم نمک و نرم استفاده کنید.

دومین هفته از دوره نقاهت جراحی بینی

برای هفته دوم انتظار می رود که کبودی ها تا حد زیادی برطرف شده و درد نیز بهبود پیدا کرده باشد. دقت داشته باشید که همچنان مراقبت های بعد از جراحی بینی باید انجام شوند و حواستان به خودتان باشد اما در کل برای انجام امور معمولی مثل حرکت دادن صورت خود احساس راحت تری خواهید داشت.

گذشت 4 هفت از جراحی بینی

در این مقطع برای اکثر افراد کبودی به طور کامل از بین رفته است. البته اگر برخی از بیماران همچنان هاله ای از کبودی بر روی پوستشان مشخص بود نیازی نیست نگران باشند فقط برای اطمینان بهترین جراح بینی در تهران در جریان بگذارند. ورزشکاران و به طور کلی همه کسانی که ورزش بخشی از روتین روزانه شان است ، می توانند بعد از 4 هفته تمرینات خود را به طور سبک شروع کنند.

هفته ششم دوره ریکاوری عمل بینی

چیزی که در این زمان مورد انتظار است ، این است که ساختار استخوانی و بافت های بینی ثابت شده باشند. ورزش های مقاومتی سبک نیز می توانند از سر گرفته شوند و تمرینات قدرتی ادامه پیدا کنند. نکته مهم در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی در خصوص ورزش کردن این است که قبل از پرداختن به برنامه حتما با جراح خود مشاوره ای داشته باشید.

6 ماه تا یکسال بعد از جراحی بینی

وقتی سه تا شش ماه از عمل بینی بگذرد ، بایستی بی حسی پوست ، هر گونه سوزش و احساس گزگز و دردهای تیز از بین رفته باشند. در حقیقت اگر مراقبت های بعد از جراحی بینی درست انجام شده باشند ، باید در این زمان وقتی که دماغ را با کمی فشار لمس می کنید ، دچار درد نشوید. بعد از یک سال نیز درد ، ورم ، کبودی و محل زخم ها باید بهبود پیدا کرده باشند و نتیجه نهایی به طور کامل مشخص شده باشد.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

توصیه های مهم از مراقبت های بعد از جراحی بینی که روند بهبودی را سرعت میدهند :

عدم استفاده از داروهای ضد التهاب : برای مصرف کردن دارو در جهت کنترل درد ، حتما با جراح تان مشورت کنید. چرا که داروهایی با خاصیت رقیق کنندگی خون باعث ورم و خونریزی بیشتر شده و روند ریکاوری را کند می کنند.

استفاده از کمپرس سرد برای کاهش ورم : در سه روز اول پس از جراحی بینی ، خیلی مهم است که از کمپرس سرد برای کاهش ورم و کبودی گونه ها و اطراف چشم و بینی استفاده کنید. سرمای ناشی از کمپرس موجب تنگ و فشردگی عروق خونی شده و در نهایت ورم کمتری نمود پیدا می کند.

نکته : هر چه بهتر ورم بعد جراحی بینی را مهار کنید ، روند ترمیم و بهبودی نیز سریع تر پیش می رود.

پیاده روی داشته باشید : در حالیکه گفته می شود از انجام فعالیت های پر فشار پر تحرک برای مدتی دور بمانید ، پرداختن به پیاده روی سبک یکی از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی بینی به حساب می آید. با قدم زدن خون خیلی بهتر در بدن جریان پیدا می کند و مایعات به جای تجمع در میان بافت ها در تمامی بدن به حرکت در می آیند. بدین نحو از بیشتر شدن ورم و تشکیل لخته خون جلوگیری می شود.

از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید : با رساندن مواد مفید و مغذی مثل ویتامین و پروتئین ها ، بافت های بدن سریع تر روند ترمیم را انجام می دهند؛ در نتیجه احتمال اینکه عارضه ای نمود یابد خیلی کمتر خواهد بود و ریکاوری بدن سریع تر به انجام می رسد.

در مراقبت کردن از بینی خود پس از عمل ، این کارها رو انجام ندهید :

فین کردن : فین کردن باعث وارد شدن فشار به بینی میشود. در این راستا نباید در مکان و شرایطی قرار بگیرد که باعث تحریک بینی شده و شما را مجبور به فین کردن ، کند. مراقبت باشید با دستان آلوده بینی را لمس نکنید.

استفاده از عینک : اگر چشمان شما ضعیف است و بایستی برای دید بهتر از عینک طبی استفاده کنید ، توصیه می شود پس از عمل بینی استفاده از لنزهای طبی را در دستور کار قرار دهید. زیرا سنگینی فرم عینک می تواند به استخوان تازه جراحی شده فشار وارد کند. حتی بعد از ریکاوری هم بهتر است از عینک هایی با فرم سبک استفاده نمایید.

نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات : اگر می خواهید در دوره نقاهت مشکل خاصی برایتان پیش نیاید ، به طور موکد توصیه می شود که سمت مشروبات الکلی و مواد مخدر مثل سیگار نروید. الکل با دهیدارته کردن بدن و نیکوتین سیگار با جلوگیری از گردش مطلوب خون در بدن و رساندن مواد مغذی ، روند ریکاوری را کند می کنند. کاهش سرعت ترمیم و بهبودی بافت ها ، زمینه ساز بروز مشکلات جدی مثل عفونت هستند.

ورزش بلافاصله پس از جراحی بینی امکان پذیر است؟

در مراقبت های بعد از جراحی بینی توضیحات کاملی راجع به زمان مناسب برای ورزش کردن ارائه می شود. مشخص است که شما برای پرداختن به تمرینات ورزشی خود باید بهبودی نسبی را بدست آورید. با گذشت 2 هفته ، عموما افراد توانایی کافی برای پرداختن به ورزش های سبک را بدست می آورند.

هر چه زمان بیشتری بگذرد ، بهبودی بیشتری نیز حاصل می گردد ؛ به دنبال این امر نیز فرد می تواند شدت تمرینات خود را بالا ببرد. دقت داشته باشید که نباید ناگهانی روال ورزشی پیش از جراحی را در پیش بگیرید. در خصوص روند مطلوب حتما با جراح بینی مشورت کنید و طبق دستور ایشان عمل نمایید. در صورت پرداختن به ورزش در زمان نامناسب پس از عمل بینی ، احتمال آسیب دیدن بالا می رود.